9 Gjëra të Cilat do Duhet t’i Paguani dy Herë Nëse ju Dhimbsen Paratë Herën e Parë

0
328
©pixabay, ©pexels, ©depositphotos.com

Është mirë kur një person e di mirë se për çfarë shpenzohet çdo qindarkë e buxhetit të tij, nuk i lejon vetes blerje impulsive dhe nuk merr borxh.

Parime të tilla të ekonomisë së zgjuar ndihmojnë jo vetëm në kursimin e kapitalit, por edhe në rritjen e tij. Por një dorë tepër e shtrënguar nuk i ka sjellë askujt mirë. Dëshira për të kursyer para aty ku nuk duhet shpesh çon në kosto edhe më të mëdha.

Ne nuk i mbështesim shpenzimet e kota dhe besojmë se është më mirë të paguajmë pak më shumë para për disa gjëra dhe të mos pendohemi, sesa të përpiqemi të kursejmë para dhe në fund të shpenzojmë edhe më shumë.

Antiseptik për duart

© Depositphotos.com

Koncepti i gabuar se një antiseptik është një antiseptik nga Afrika mund t’ju ​​kushtojë shtrenjtë. Në varësi të substancës aktive të përdorur, dezinfektuesit ndahen në 2 lloje: me bazë alkooli dhe pa alkool. Antiseptikët pa alkool mund të nuhasin mirë dhe të mos ju thajnë duart, por ata nuk do të jenë veçanërisht të dobishëm sepse nuk janë aq efektive.

Ekspertët rekomandojnë trajtimin e duarve tuaja me një zgjidhje dezinfektuese që përmban të paktën 60% alkool. Po, një mjet i tillë mund të kushtojë pak më shumë, por lufton viruset dhe mikrobet shumë më efektivisht.

Deodorant

©pexels

Deodorantët natyralë, të cilët përmbajnë vetëm përbërës natyralë, janë veçanërisht të njohur sot. Çmimi i produkteve të tilla është zakonisht pak më i lartë se ai i homologëve “jo-ekologjikë”, por ato nuk përmbajnë përbërës agresivë. Merrni shembull triclosan, i cili gjendet në shumë deodorantë të lirë. Kjo substancë mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Uji micellar

© Depositphotos.com

Dallimi në koston e shisheve të markave të ndryshme është kryesisht për shkak të cilësisë së micelëve dhe përbërësve shtesë në përbërjen e produktit. Lëndët e para me cilësi të dobët dhe cilësia e papërshtatshme e pastrimit të fazës ujore të përbërjes janë 2 faktorë, për shkak të të cilëve uji micellar mund të jetë më i lirë, por në të njëjtën kohë të dëmtojë lëkurën. Me kujdesin e gabuar, gjendja do të përkeqësohet.

Furçë dhëmbësh

© Pixabay

Mesatarisht, një furçë dhëmbësh elektrike është 10 apo edhe 20 herë më e shtrenjtë se një furçë dhëmbësh e zakonshme. Sidoqoftë, ia vlen të blihet. Furça elektrike është shumë më efektive në heqjen e pllakës dhe zvogëlon ndjeshëm inflamacionin e mishrave të dhëmbëve. Trajtimi i prishjes së dhëmbëve që vjen nga mos larja e plotë e dhëmbëve mund të godasë portofolin tuaj shumë më tepër sesa të blini një produkt higjienik të teknologjisë së lartë.

Thika

© Pixabay

Në shumicën e rasteve, thikat e lira mbajnë mprehjen më pak dhe qëndrojnë në mënyrë të pakëndshme në dorë. E njëjta gjë nuk mund të thuhet për ato me cilësi të lartë, kostoja e të cilave është shumë më e lartë. Për shkak të çelikut me cilësi të mirë, kjo mbetet e mprehtë për shumë vite. Dhe falë strukturës së menduar mirë të dorezës, nuk shkakton lodhje në dorë. Blerja e një cilësore është një investim i zgjuar.

Hekuri i rrobave

© Pixabay

Hekurat e rrobave me çmim të ulët janë zakonisht të lehtë, duke i bërë ato të lehtë për t’u përdorur. Sidoqoftë, e njëjta cilësi është disavantazhi i tyre kryesor: për shkak të presionit të ulët, ata nuk mund të zbusin gjithmonë rrudhat dhe, në fakt, janë të padobishëm. Gjithashtu, hekurat e lirë shpesh kanë cilësi të dobët, për shkak të të cilave hekuri shpejt bëhet i papërdorshëm.

Më mirë të investoni në një model më “të zbukuruar” që mund të prodhojë një sasi të madhe avulli dhe të kursejë ndjeshëm kohën dhe përpjekjen e shpenzuar për hekurosjen e rrobave.

Stilues flokësh

© Depositphotos.com

Zgjedhja e stiluesve të ndryshëm të flokëve është shumë e rëndësishme. Mashat më të përballueshme janë të kromuara, por ato konsiderohen gjithashtu më të dëmshmet. Kromi ka tendencë të mbinxehet, kjo është arsyeja pse shpesh i djeg fijet. Modelet teflon gjithashtu duken tërheqëse për çmimin që kanë, por ato në fakt i thajnë flokët, duke i bërë të duken të pajetë.

Sipërfaqet më të sigurta të sheshta janë të mbuluara me qeramikë ose turmalinë. Çmimi i këtyre pajisjeve është mbi mesataren, por ato nuk dëmtojnë flokët.

Manikyr thonjsh

© Depositphotos.com

Një nga ndryshimet kryesore midis një manikyri të shtrenjtë dhe një të lirë është një furçë cilësore. Nëse furça është e një cilësie të mirë, atëherë veshja do të shtrihet më e qetë dhe do të zgjasë më gjatë.

Përveç kësaj, markat e besueshme kanë tendencë të jenë bujare në kërkime dhe përdorin materiale të sigurta në produktet e tyre, kështu që bojrat e tyre mund të kushtojnë shumë më tepër. Prodhuesit e tjerë, duke dashur të kursejnë para, përdorin komponentë toksikë të rrezikshëm si formaldehidi, dibutil fhalati dhe tolueni. Këto substanca mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore.

Kontejnerët e ushqimit

©pexels

Hulumtimet aktuale sugjerojnë se shumica e produkteve plastike lëshojnë kimikate të ngjashme me estrogjenin që dëmtojnë sistemin endokrin. Këto grimca mund të çojnë në shëndoshje dhe të zvogëlojnë pjellorinë.

Kontejnerët më të sigurt plastikë janë pa BPA. Sidoqoftë, ato nuk janë gjithmonë të padëmshme. Është më mirë të blini enë gatimi të bëra prej qelqi, silikoni, qeramike ose çeliku inox. Sigurisht, këto kontejnerë janë më të shtrenjtë. Por siguria dhe qëndrueshmëria e tyre e bëjnë investimin më të zgjuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here