Sa Herë në Javë është Mirë të Bëjmë Dush, Sipas Shkencës…

0
688
©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com,

Askush nuk e di me siguri. Mbase sepse varion nga personi në person. Por…

Kemi një arbitër mbi palët që mund t’i kërkojmë një përgjigje, dhe sot do të shohin se çfarë thotë shkenca në lidhje me atë sesa shpesh duhet të lahemi.

Sa shpesh kemi vërtet nevojë të bëni dush, sipas shkencës.

Disa ditë, ju mendoni se transformimi i banjës tuaj në një dush është vetëm ajo që ju nevojitet për të larguar të gjithë stresin.

Ditët e tjera, ju mezi keni një minutë për një shpëlarje të shpejtë dhe zgjidhni të shkoni pa bere dush për mjaft kohë. Në fakt, anashkalimi i dusheve të përditshme mund të jetë më i mirë për lëkurën tuaj sepse larja e tepërt e saj mund të shkaktojë thatësi. Sigurisht, zakonet tuaja të dushit varen plotësisht nga mënyra e jetesës dhe orari juaj, por ka disa faktorë të rëndësishëm që mund të dëshironi të merrni parasysh.

Përcaktoni llojin e lëkurës tuaj.

Nëse keni lëkurë të yndyrshme, shkumëzimi mund të duket si një mënyrë perfekte për ta bërë atë të duket më mat, por në të vërtetë punon anasjelltas.

Kimikatet e dëmshme në sapun mund të thajnë lëkurën tuaj, duke bërë që gjëndrat tuaja të yndyrës të prodhojnë edhe më shumë sebum, dhe fytyra juaj do të përfundojë të duket edhe më e yndyrshme.

Nëse lëkura juaj është e ndjeshme dhe e thatë ose vuani nga sëmundje të lëkurës si psoriaza, më shumë se një dush në ditë mund të shkaktojë inflamacion, duke shkaktuar lëkurën tuaj të kruhet edhe më shumë. Disa dermatologë madje rekomandojnë dushin dy deri në tre herë në javë për të shmangur acarimin e lëkurës.

Hidhini një vështrim më të afërt flokëve tuaj.

© Unsplash.com, © Unsplash.com

Dushi, gjëja e parë në mëngjes dhe larja e flokëve me shampon tuaj të preferuar mund t’ju bëjë të ndiheni të pastër dhe do t’ju ndihmojë të stiloni flokët tuaj lehtë. Por larja me shampo çdo ditë mund t’i mbajë flokët tuaj të mos duken më së miri, veçanërisht nëse keni flokë kaçurrela ose me teksturë. Nëse jeni një vajzë me flokë kaçurrela, larja e flokëve një herë në javë është e mjaftueshme sepse flokët tuaj kanë nevojë për sebum për të mbajtur format.

Vetëm njerëzit me flokë të hollë duhet t’i lajnë çdo ditë, sepse flokët e drejtë dhe të hollë behen me yndyrë dhe duken të yndyrshme shumë më shpejt.

Mendoni për orarin tuaj të stërvitjes.

© Pexels.com, © Shutterstock.com

Nëse shkoni shpesh në palestër, mund të dëshironi të laheni më shpesh në dush. Të bësh dush menjëherë pas një stërvitje mund të ndihmojë që muskujt tuaj të shërohen më lehtë, të parandalojnë aknet e trupit dhe madje të rrisin sistemin tuaj imunitar. E njëjta gjë vlen për njerëzit që punojnë jashtë ose janë të ekspozuar ndaj kimikateve të forta në punë, ata padyshim që do të përfitojnë nga dushet e përditshme.

Përshtatni zakonet tuaja të dushit me stinët.

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Kur është nxehtë jashtë, është e natyrshme që ju të ndjeni nevojën për të larë djersën çdo ditë ose ndoshta edhe dy herë në ditë. Dhe temperaturat më të ftohta do të thotë që djersiteni më pak, kështu që ndoshta keni nevojë të bëni dush më rrallë. Lëkura juaj mund të ndihet shumë e thatë dhe e ndjeshme në muajt e dimrit, dhe dushi çdo ditë mund ta irritojë atë dhe të çojë në më shumë thatësi.

Si ta bëni lëkurën tuaj mike të dushit.

© Shutterstock.com, © Pexels.com

Përveç sa shpesh bëni dush, mënyra se si e bëni atë gjithashtu ndikon në lëkurën tuaj dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Ulni nxehtësinë. Uji shumë i nxehtë mund të heqë lëkurën tuaj nga vajrat esenciale që i duhen për t’u dukur natyrisht rrezatues.

Zgjedhni pastrues pa aromë. Aromat e bëjnë sapunin tuaj të jete me i mirë, por këto kimikate mund të jenë potencialisht të dëmshme për lëkurën tuaj.

Mbani shkurt. Dermatologët rekomandojnë kufizimin e dushit tuaj në maksimum 10 minuta.

Mosperdorimi i sapunit. Ju nuk keni nevojë të bëni shkumë çdo herë që bëni një dush.

Zonat e vetme që duhet të lahen me sapun janë fytyra juaj, pjesët intime dhe sqetullat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here