SI TË PËRMIRËSOJMË TRETJEN

0
559

 

Mësoni se si të përmirësoni tretjen me këto këshilla të thjeshta por efektive!
Gazrat, fryrjet dhe urthi
Tretja e dobët është e pakëndshme për këdo dhe tretja e mirë lidhet drejtpërdrejt me një shëndet më të mirë, kështu që këtu janë disa këshilla të thjeshta se si të përmirësoni tretjen.
Koncepti “ne jemi ajo që hamë” nuk ka qenë kurrë më i dukshëm sesa me sistemin tonë të tretjes.
Megjithatë, kur sistemi ynë tretës nuk funksionon në harmoni, ne bëhemi viktimë e një liste të tërë të “shëmtuarave” të pakëndshme të tretjes.
Gazrat, fryrjet, kapsllëku, diarreja, ngërçet, IBS, refluksi i acidit, urthi dhe shumë probleme të tjera të tretjes janë bërë aq të zakonshme sa kemi filluar t’i konsiderojmë ato “normale”.
Në fakt, disa janë bërë aq normale, saqë shumica prej nesh as nuk e vërejnë se kemi të bëjmë ende me ta, pasi janë bërë thjesht një dukuri e përditshme.
Tretje e shëndetshme = Thithje e duhur = Shëndet optimal
E vërteta është se këto simptoma në fakt nuk janë normale dhe mund të lehtësohen nga disa zakone të thjeshta dhe mbështetje ushqyese.

“Zorra” është një ekosistem delikat që mbështetet në gjithçka që funksionon në unison.  Kur funksionon siç duhet, ne jemi në gjendje të tresim, thithim dhe asimilojmë lëndët ushqyese, vitaminat dhe mineralet për një shëndet optimal.  Nëse marrim parasysh se të gjitha qelizat në trupin tonë po rigjenerohen vazhdimisht, ajo që hamë sot, trupi ynë do të bëhet fjalë për fjalë nesër.  Sidoqoftë, nëse nuk jeni në gjendje t’i tresni këto lëndë ushqyese për thithjen e duhur për trupin, në të vërtetë nuk po merrni të gjitha përfitimet e mrekullueshme ushqyese që meritoni.
Pra, edhe pse “ju jeni ai që jeni”, ju jeni kryesisht ajo që thithni.  Me pak fjalë:
Si të përmirësoni tretjen
Pra, çfarë të bëjmë?  Këtu janë disa gjëra të thjeshta për t’u marrë parasysh që mund t’ju ndihmojnë vërtet se si të përmirësoni tretjen:

1. Përtypni ushqimin tuaj
Meqenëse tretja mekanike fillon në gojë, është e domosdoshme që të përtypim ushqimin tonë në mënyrë adekuate për të filluar procesin e tretjes.  Pështyma dhe enzimat e pranishme në gojën tonë jo vetëm që fillojnë tretjen, por edhe sulmojnë bakteret në ushqimet tona.  Mospërtypja e ushqimit tonë tërësisht e bën procesin shumë të vështirë për stomakun dhe sistemin tuaj të zorrëve, duke çuar në gazra, fryrje, dispepsi dhe të gjitha ato të shëmtuara të tjera që mund të mendoni.

2. Hani ngadalë
Mendoni për tretjen si një reaksion zinxhir , sapo nuhasim ose mendojmë për ushqimin, trupi ynë fillon të përgatitet për procesin e tretjes (hapi 1), dhe kur përtypni pështymë fillon të ndihmojë në shpërbërjen e ushqimit tonë (hapi 2).  Nëse hamë shpejt dhe nuk përtypim siç duhet, ne po nxitojmë trupin tonë përmes hapave 2, 3, 4, 5, etj. Konsideroni tretjen tuaj të një zjarri të ndezur dhe ushqimin në gojën tuaj një trung masiv – nëse nuk e bëjmë  përtypni dhe nxitoni procesin, thjesht do ta shuajë zjarrin.  Të ngrënit ngadalë do të ndihmojë gjithashtu të siguroheni që nuk jeni duke ngrënë tepër, duke lejuar mendjen dhe trupin të kuptojnë se kur jemi të ngopur.

3. Hani rregullisht (por jo vazhdimisht)
Të ngrënit rregullisht, por jo vazhdimisht, ndihmon në mbështetjen e tretjes pasi i siguron trupit njëfarë “pastrimi” dhe kohë pushimi.  Çdo dy orë sistemi juaj tretës do të lëvizë për t’i mbajtur gjërat të rrjedhin në drejtimin e duhur.  Ushqimi i rregullt ndihmon në mbajtjen e traktit tretës në një orar dhe të përgatitur për të punuar, ndërsa ngrënia e vazhdueshme (dhe porcione të mëdha) do ta mbingarkojë plotësisht atë.

4. Shmangni ngrënien vonë
Kufizoni ngrënien e vakteve vonë natën ose para gjumit.  Nëse do të flini, atëherë edhe sistemi juaj tretës do të flejë!  Ushqimi afër kohës së gjumit jo vetëm që streson sistemin tuaj të tretjes ndërsa jeni duke u përpjekur për të fjetur, por mund të pengojë gjumin e mirë duke qenë se trupi juaj po përpiqet të qëndrojë aktiv dhe të vazhdojë tretjen.

5. Qëndroni të hidratuar
Mbajtja e trupit të hidratuar ka përfitime të shumta shëndetësore, por është veçanërisht e dobishme për sistemin tretës pasi ndihmon në promovimin e eliminimit të mirë.  Hidratimi i zorrës së trashë nxit peristaltikën;  lëvizje e ngjashme me valën që e mban ushqimin të rrjedhë dhe të lëvizë në drejtimin e duhur.  Kur funksionon normalisht, ushqimi lëviz nëpër sistemin e tretjes çdo 24 orë, duke arritur 2 deri në 3 jashtëqitje në ditë – imagjinoni këtë!  Si rregull, ju duhet të konsumoni një minimum prej 0,5 ons ujë për kilogram të peshës trupore në ditë.  Praktika më e mirë është të siguroheni që të pini ujë gjatë gjithë ditës dhe jo të gjithë menjëherë.  Është mirë që të konsumoni ujë midis vakteve dhe të kufizoni lëngjet me vaktet pasi mund të hollojë lëngjet tretëse në gojë dhe stomak të nevojshëm për procesin e tretjes.
6. Pastroni dietën
Kur konsumoni një dietë të rafinuar, të përpunuar ose të pasur me sheqer, po i siguroni trupit një shuplakë me baktere ‘të këqija’ që mund të hani gjithçka.  Ky lloj bakteri ka një efekt negativ në tretje, dëmton procesin dhe ngadalëson kohën e kalimit;  hyjnë në kapsllëk.  Një rritje e tepërt e baktereve të këqija do të kontribuojë në fermentimin, rritjen e majave dhe kërpudhave në zorrën e trashë, të cilat mund të shkaktojnë gazra, fryrje, kapsllëk, pengojnë përthithjen dhe mund të rrisin thithjen e toksinave në qarkullimin e gjakut.

7. Hani ushqime të plota
Ngrënia e një diete të pasur me ushqime të freskëta, të gjalla dhe me cilësi të mirë do t’ju ndihmojë të siguroheni që jeni duke ngrënë një dietë të pasur me enzima dhe fibra.  Ushqimet e paketuara, të konservuara ose të paketuara janë të ulëta në enzima dhe fibra dhe mund të ndihmojnë në dobësimin e sistemit të tretjes.  Ushqimet e pasura me fibra përfshijnë frutat dhe perimet e freskëta, drithërat dhe fasulet, ndërsa ushqimet e pasura me enzima përfshijnë papaja, ananasin, ushqimet e mbirë dhe ushqimet e fermentuara.

8. Përgatitja e duhur
Ngrënia e ushqimeve të freskëta dhe të plota është gjithmonë alternativa më e mirë, megjithatë disa ushqime kërkojnë përgatitjen e duhur në mënyrë që të sigurohet që ato të treten lehtësisht.  Drithërat e papërpunuara, fasulet, thjerrëzat, arrat dhe farat janë të gjitha burim fantastik i fibrave dhe mund të mbështesin tretjen kur përgatiten siç duhet.  Këto ushqime përmbajnë diçka të quajtur acid fitik, i cili është inteligjenca natyrore e nevojshme për të rritur bimë të shëndetshme.  Acidi fitik është i pranishëm në krundet dhe lëvoret e këtyre ushqimeve dhe i pengon ato të mbijnë në kuzhinën tuaj.  Megjithatë, kjo toksinë natyrore mbrojtëse mund të pengojë funksionin tretës të enzimës dhe të ndërhyjë në përthithjen e mineraleve.  Thithja dhe mbirja e këtyre ushqimeve mund të ndihmojë në largimin e acidit fitik duke i bërë ato më të lehta për t’u tretur.  Versionet e konservuara tashmë janë njomur, megjithatë, është mirë që të hidhni të gjithë lëngun dhe t’i shpëlani shumë mirë përpara se të hani ose gatuani.

9. Lëvizeni atë
Aktiviteti fizik ndihmon në mbështetjen e tretjes duke mbështetur lëvizjen peristaltike të sistemit të tretjes.  Ai gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut në organe dhe stimulon traktin tretës duke e ndihmuar atë të funksionojë në mënyrë më efektive.  Synoni për një minimum prej 30 minutash në ditë do t’ju ndihmojë ecja, vrapimi, çiklizmi ose çfarëdo që dëshiron zemra juaj e vogël.

10. Konsumoni ushqime me probiotikë
Ushqimet probiotike përmbajnë baktere ‘të mira’ që ndihmojnë në ushqimin e florës së zorrëve.  Kjo florë e mirë e zorrëve ndihmon në promovimin e tretjes së duhur, përthithjes dhe eliminimit të rregullt.  Tre varietetet më të rëndësishme janë lactobacillus acidophilus, bifidobacterium bifidum dhe streptococous faecium.  Shembuj të mirë të ushqimeve probiotike përfshijnë kosin (i thjeshtë, organik dhe natyral) dhe ushqimet e fermentuara si perimet turshi, tempeh, miso, kefir, kombucha, lakër turshi dhe kimchi.

11. Përdorni ndihmat e tretjes
Disa ushqime mund të shërbejnë si ndihma të dobishme për tretjen dhe të mbështesin procesin. Këtu janë disa mënyra natyrale për të mposhtur fryrjen dhe për të mbështetur tretjen:
•Xhinxher : Rrënja e freskët e xhinxherit ka një traditë të gjatë për të qenë efektive në mbështetjen e shqetësimeve të tretjes.  Ai stimulon sistemin tretës dhe lehtëson kalimin e ushqimit nëpër zorrët.  Plus ka efekte anti-inflamatore!
•Limoni: Agrumet mund të ndihmojnë në stimulimin e funksionit të mëlçisë dhe mbështetjen e acidit klorhidrik tretës në stomak duke ndihmuar më tej tretjen.
•Papaja dhe ananasi: Edhe pse shijshëm e ëmbël, këto ushqime të pasura me fibra janë gjithashtu të pasura me enzimat papainë dhe bromelainë.  Këto enzima për tretjen e proteinave mund të ndihmojnë në mbështetjen e tretjes për t’u siguruar që të mposhtni fryrjen.
• Jeshillliqet : Ndihmojnë në stimulimin e prodhimit të enzimës dhe rrjedhjes së biliare, e cila nxit tretjen e yndyrave.  Disa burime të shijshme të jeshiles së hidhur përfshijnë rukolën, endive, brokolin, zarzavatet e luleradhiqes, rapinin, radikio dhe lakër jeshile.
• Mente : Vret mikroorganizmat që lidhen me problemet e tretjes, ndalon ngërçet, qetëson tretjen.  Pirja e tij në një çaj të thjeshtë është një mënyrë qetësuese dhe qetësuese për të shijuar përfitimet e tij.

12. Menaxhoni stresin
Marrëdhënia mes trupit dhe mendjes është magjepsëse!  Lidhja zorrë-tru është një sistem kompleks që është në komunikim të vazhdueshëm.  Ato momente kur jeni nervoz, në ankth apo stres dhe ju kapin fluturat në stomak?  Kjo është lidhja zorrë-tru duke folur.  Stresi në formën mendore mund të ketë një ndikim të madh në tretjen tuaj.  Kur përjetoni stres, jo vetëm që nuk po përpiqeni për ushqimet e duhura, por trupi juaj kalon në modalitetin e luftimit ose fluturimit – jeni gati për luftim, por trakti tretës vuan.Kur kjo ndodh rrjedha e gjakut dhe energjia në sistemin e tretjes ngadalësohen dhe për këtë arsye ai do të funksionojë keq.  Menaxhimi i stresit dhe sigurimi që po merrni gjumë adekuat të pandërprerë do të ndihmojë në mbështetjen e procesit të tretjes!  Sa herë që hani, sigurohuni që po përdorni mjete për të praktikuar të ushqyerit e ndërgjegjshëm për të sjellë vetëdije në procesin e tretjes.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here