Avokado, çfarë kuron dhe mënyrat si ta përdorim

0
810

Avokadot, jo vetëm që janë të shijshme, por janë të mbushura me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese që mund t’ju ndihmojnë të jeni të shëndetshëm.

Përfitimet shëndetësore të avokados:

Mbron sytë

Avokadot përmbajnë luteinë dhe zeaxanthin, të cilat thithin valët e dritës që mund të dëmtojnë shikimin tuaj. Njerëzit që hanë shumë ushqime të pasura me këta antioksidantë kanë më pak gjasa të kenë humbje të shikimit me kalimin e viteve .

Shumica e antioksidantëve të avokados gjenden në mishin e gjelbër më të errët që është më afër lëvozhgës.

Ndihmon të humbni peshë

Një gjysmë filxhani guacamole ka rreth 6 gramë, pothuajse 1/4 e nevojave tuaja ditore për fibra. Fibrat ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur, kështu që keni më pak gjasa të hani tepër. Edhe pse avokadot janë të pasura me yndyrë, ato janë kryesisht yndyra të shëndetshme të pangopura. Hulumtimet kanë zbuluar se ky lloj yndyre në dietën tuaj mund të ndihmojë në hollimin e belit tuaj. Në vend të sallatës së pulës me majonezë, provoni qiqra me avokado të grirë.

Jep fuqi

Këto xhevahire jeshile janë gjithashtu të mbushura me një sërë vitaminash të tjera B, duke përfshirë tiaminë (B1), riboflavin (B2) dhe niacinë (B3). Këto ndihmojnë trupin tuaj të shndërrojë ushqimin që hani në energji. Avokadot janë veçanërisht të pasura me niacinë, e cila mund të luftojë inflamacionin në trup dhe të mbrojë arteriet tuaja duke përmirësuar nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve.

E mirë për zemrën tuaj

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që pjesa më e madhe e yndyrës që hani të jetë e pangopur, siç përmban avokado, në vend të yndyrave të ngopura dhe ushqimeve si mishi i kuq apo ushqimet e qumështit. Hulumtimet  tregojnë se avokadot mund të ndihmojnë gjithashtu në uljen e kolesterolit “të keq”, triglicerideve dhe presionit të gjakut.

Vitamin E
Avokadot ju japin një dozë të mirë të vitaminës E, e cila mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjes së Alzheimerit dhe rënies së ngadaltë të kujtesës dhe aftësive tuaja të të menduarit.

Forcon kockat

Njerëzit që hanë gjysmë avokado i japin trupit 15% të nevojave ditore të vitaminës K. Kjo lëndë ushqyese mund të ndihmojë në përmirësimin e dhëmbëve të kockave dhe parandalimin e frakturave. Hidhni copa avokadoje në një sallatë spinaqi me salmon, ton ose vezë për më shumë vitaminë K, së bashku me vitaminën D, një lëndë tjetër ushqyese që është thelbësore për shëndetin e kockave.

Sheqeri në gjak

Ngrënia e një diete me bazë bimore që përfshin avokadon mund të zvogëlojë mundësinë tuaj për të zhvilluar tipin 2 të diabetit me rreth 20%, sipas një studimi të Harvardit.

Kujdesi për lëkurën

Nëse e hani ose e bëni maskë, avokado është e mrekullueshme për lëkurën tuaj. Antioksidantët e tij, si vitamina C, mund të ndihmojnë që lëkura juaj të duket rinore duke zbutur rrudhat.

Dhe të njëjtat lëndë ushqyese që mbrojnë sytë tuaj gjithashtu mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi UV. Pasta e avokados mund të ndihmojë në shërimin e plagëve, kështu që ju mund ta lyeni atë në një djegie nga dielli.

Lufton kancerin

Avokadot kanë acid oleik, një acid yndyror të pangopur (që gjendet gjithashtu në vajin e ullirit dhe arrat) që mund të ulë shanset për kancer të gjirit, sipas një studimi të më shumë se 4000 grave.

Përmirëson prostatën

Beta-sitosteroli, një lloj steroli bimor, mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të një prostate të zmadhuar. Avokadot kanë përmbajtje shumë të lartë të beta-sitosterolit./ Shkolla e Shëndetit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here