Cfare eshte giardiasis lamblia , gjithcka duhet te dini rreth saj

0
168

Çfarë është giardiasis lamblia?

Giardiasis lamblia është një infeksion i shkaktuar nga një parazit i quajtur Giardia. Paraziti Giardia jeton në zorrën e kafshës ose të njeriut. Lëvizjet e zorrëve mund ta përhapin parazitin në tokë, ujë ose ushqim. Perimet ose frutat mund të kontaminohen nga kontakti me këtë tokë ose ujë. Ushqimi i kontaminuar zakonisht duket dhe ka erë normale. Giardiasis është një sëmundje parazitare e zorrëve që mund të prekë njerëzit e çdo moshe (nga ajo vuajnë edhe kafshët dhe zogjtë). Giardiasis ndikon në rreshtimin e zorrëve dhe çon në probleme me tretjen. Për të luftuar mikroorganizmat që e shkaktojnë këtë, pacienti duhet të organizojë siç duhet menunë e tij, sepse baza e trajtimit është ushqimi.

Mund të infektoheni nëse vendosni diçka në gojë që përmban parazitin. Për shembull:

Ju hani ushqim të kontaminuar.
Ju hani ushqim që është trajtuar nga dikush që është i infektuar.
Ju gëlltitni ujë nga një pus, liqen, përrua ose ujë qyteti që nuk është trajtuar për të vrarë mikrobet.
Keni kontakt me një kafshë të infektuar.
Ju keni kontakt me lëvizjen e zorrëve nga një person i infektuar duke prekur peshqirët ose pajisjet e banjës që ata kanë përdorur ose nëpërmjet kontaktit seksual.

Cilat janë simptomat?

Simptomat zakonisht fillojnë 1 deri në 2 javë pas ekspozimit ndaj parazitit. Simptomat mund të përfshijnë:

Diarre e lehtë deri në të rëndë,
Fece me erë të keqe,
Ngërçe ose butësi në barkun tuaj,
Humbja e oreksit,
Të përziera ose të vjella,
Humbje peshe.

Ndonjëherë nuk shkakton asnjë simptomë.

Si diagnostikohet?

Mjeku juaj do t’ju pyesë për simptomat, aktivitetet dhe historinë tuaj mjekësore dhe më pas do t’ju ekzaminojë.

Si trajtohet?

Mjeku juaj mund të përshkruajë ilaçe që do të vrasin parazitin. Ju mund të mos keni nevojë për ilaçe nëse nuk keni simptoma. Megjithatë, trajtimi mund t’ju ndihmojë të mos përhapni parazitin te të tjerët. Bisedoni me mjekun tuaj për këtë. Gjithashtu flisni me mjekun tuaj nëse keni efekte anësore nga ilaçi juaj.

Simptomat e giardiasis mund të zgjasin 2 deri në 6 javë. Ndonjëherë ato zgjasin më shumë.

Si mund të kujdesem për veten?

Ndiqni udhëzimet e mjekut tuaj dhe merrni të gjitha barnat saktësisht siç janë përshkruar. Nëse ndaloni marrjen e ilaçit shumë shpejt, infeksioni juaj mund të kthehet. Nëse keni efekte anësore nga ilaçi juaj, bisedoni me mjekun tuaj.

Këtu janë disa gjëra që mund të bëni për t’u ndjerë më mirë:

Qetësoni stomakun dhe zorrët, por sigurohuni që të vazhdoni të merrni lëngje. Ju mund ta bëni këtë duke mos ngrënë asgjë dhe duke pirë vetëm lëngje të qarta. Lëngjet e qarta përfshijnë ujë, çaj , lëng frutash të përzier gjysmë e gjysmë me ujë, ose pije joalkoolike pa kafeinë. Shmangni lëngjet që janë acid, si lëngu i portokallit, ose me kafeinë, si kafeja. Nëse keni diarre, mos pini qumësht.

Nëse keni diarre të rëndë, trupi juaj mund të humbasë shumë lëngje dhe mund të dehidratoheni. Dehidratimi mund të jetë shumë i rrezikshëm, veçanërisht për fëmijët dhe të rriturit. Ju gjithashtu mund të humbni mineralet që trupi juaj ka nevojë për të vazhduar punën normalisht. Mjeku juaj mund të rekomandojë një zgjidhje të rihidrimit oral, e cila është një pije që zëvendëson lëngjet dhe mineralet.

Mund të hani ushqime të buta dhe të thjeshta. Zgjedhje të mira janë Krakers, bukë të thekur, petë të thjeshta ose oriz, drithëra të gatuara, salcë molle dhe banane. Hani ngadalë dhe shmangni ushqimet që janë të vështira për t’u tretur ose mund të irritojnë stomakun tuaj, të tilla si ushqimet me acid (si domate ose portokall), ushqime pikante ose yndyrore, mish dhe perime të papërpunuara. Ju mund të jeni në gjendje të ktheheni në dietën tuaj normale brenda disa ditësh.

Nëse keni ngërçe ose dhimbje stomaku, mund të vendosni një shishe me ujë të nxehtë ose një jastëk ngrohjeje në stomak. Mbulojeni shishen e ujit të nxehtë me një peshqir ose vendoseni mbulesën e ngrohjes në mënyrë të ulët që të mos digjni lëkurën tuaj.
Mos pini aspirinë, ibuprofen ose barna të tjera anti-inflamatore josteroide (NSAIDS) pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.

NSAID-të, si ibuprofeni, naprokseni dhe aspirina, mund të shkaktojnë gjakderdhje në stomak dhe probleme të tjera. Këto rreziqe rriten me moshën. Lexoni etiketën dhe merrni medikamente sipas udhëzimeve. Përveç nëse rekomandohet nga mjeku juaj, ju nuk duhet ta merrni këtë ilaç për më shumë se 10 ditë.

Pyesni mjekun tuaj per:

Si dhe kur do të dëgjoni rezultatet e testit tuaj.
Sa kohë do të duhet për t’u rikuperuar.
Cilat aktivitete duhet të shmangni dhe kur mund t’i ktheheni aktiviteteve tuaja normale.
Si të kujdeseni për veten në shtëpi.
Cilat simptoma apo probleme duhet të keni kujdes dhe çfarë të bëni nëse i keni.
Sigurohuni që të dini se kur duhet të ktheheni për një kontroll.

Parandalimi

Këto hapa mund të ndihmojnë në parandalimin e giardiasis dhe helmimit nga ushqimi:

Kur jeni në kamping ose shëtitje, pini ujë vetëm pasi të jetë pastruar me zierje, filtrim të duhur ose tableta dezinfektuese (të disponueshme në shumicën e dyqaneve sportive ose kampingu).

Lani duart dhe pastroni çdo enë ose enë para se të përgatisni, gatuani, shërbeni ose hani ushqim. Mbani të pastra banakët e kuzhinës dhe sipërfaqet e tjera të përgatitjes së ushqimit. Zëvendësoni shpesh peshqirët e enëve të përdorura dhe peshqirët e kuzhinës me të pastra.

Mbuloni çdo plagë ose prerje në duart tuaja përpara se të përgatisni ushqimin. Përdorni doreza gome ose mbuloni plagën me një fashë të pastër.
Shpëlajini perimet dhe frutat e freskëta përpara se t’i hani ose t’i gatuani.
Shkrini mishin e ngrirë në frigorifer ose në mikrovalë. Mos e lini mishin të qëndrojë në temperaturën e dhomës.

Gatuani plotësisht ushqimin, veçanërisht mishin.
Mbani larg lëngjet nga mishi i papërpunuar, shpendët dhe ushqimet e detit larg ushqimeve të tjera.

Ftojeni çdo ushqim që nuk do ta hani menjëherë.
Lani duart pasi shkoni në tualet ose prekni kafshët.

Nëse kujdeseni për fëmijët e vegjël, lani duart shpesh dhe hidhni pelenat me kujdes në mënyrë që bakteret të mos përhapen në sipërfaqe ose njerëz të tjerë.
Tregojuni të tjerëve që mund të kenë qenë të ekspozuar ndaj parazitit (si p.sh. anëtarët e familjes, partnerët seksualë dhe kontaktet e perditshëm) se mund të kenë nevojë të testohen për parazitin.

Mos notoni në vende publike kur keni diarre.
Kur udhëtoni në vende ku kontaminimi ka më shumë gjasa, hani vetëm ushqim të nxehtë dhe të sapo gatuar. Mos hani perime të gjalla ose fruta të paqëruara. Pini vetëm ujë në shishe dhe lëngje. Shmangni ujin e rubinetit dhe akullin ose zieni ujin përpara se të pini.

Infeksioni mund të ndodhë përmes:
-Ujë (kur vizitoni pishina, duke notuar në ujë të hapur dhe duke pirë ujë të pijshëm të kontaminuar);
-Ushqimi (kur konsumoni produkte që nuk i janë nënshtruar trajtimit cilësor termik, si dhe përmes frutave dhe perimeve të lara keq);
-Mënyrë kontakti-shtëpiake (në rast të pickimit të insekteve, mosrespektimi i higjienës së mirë personale).