Cfare mund te beni per te parandaluar shfaqjen e gureve ne veshka

0
638

Ju mund te jeni te afte te parandaloni shfaqjen e kesaj semundjeje duke bere ndryshime ne dieten tuaj ushqimore, e cila sjell ndryshime ne  sasine e natriumit, proteinave, kalcium qe ju konsumoni.

Nese tashme jeni te diagnostifikuar me kete semundje ju mund te beni ndryshime ne cfare konsumoni bazuar ne tipin e gureve te veshkave qe keni!

Ne varesi  te tipit te semundjes se gurit te veshkave duhet te ndryshoni dieten dhe lendet ushqyese!

Kalcium

Reduktoni sodiumin

Limitoni proteinat

Reduktoni ushqimt me aciditete

Merrni mjaftueshem kalcium nga ushqimet.

Flisni me nje dietolog  mbi sasine e sodiumit qe duhet te merrni ne ushqimin qe konsumoni vecanerisht  nese keni gur ne veshka ose  kalcium fosfat ne veshka. Pjesa me e madhe e popullsise   konsumojne shume sodium. Sodiumi eshte perberes i kripes. Sodium eshte pjese e shume ushqimeve te konservuara, paketuara dhe ushqimet e shpejta. Sodiumi eshte gjithashtu ne shume ereza, piper dhe mish. Shancet per ta zhvilluar gurin ne veshka rritet kur ju konsumoni sasi te tepruara sodium.

Nese keni gur ne veshka ose gur kalcium fosfat ju duhet te ndiqni nje guide ushqimore edhe nese keni marre mjekime per ta parandaluar ose ngadalesuar zhvillimin e kesaj  semundje. Ushqimi qe konsumojme mund te behet ushqim per semundjen qe keni ose ju ndihmon per ta luftuar ate, cdo gje qendron cfare zgjidhni te konsumoni.

Ndaj   po ju paraqesim disa ide per t’ju ndihmuar si te reduktoni sasine e sodiumit qe merrni: Kontrolloni perqindjen e vleres ditore (%Dv) per sodium ne ushqimet me etikete qe gjenden keto te dhena ne shume lloje ushqimesh.Sodiumi  i ulet eshte 5% ose me pak dhe sodiumi i larte eshte 20% ose me shume.

Konsiderojeni idene e te shkruarit se sa sodium konsumoni ne dite. Kur konsumoni ushqime jashte, pyesni per sasine e sodiumit qe permbajne. Shmangini ushqimet e perpunuara dhe uhqshimet e shpejta , supat dhe perimet e konservuara dhe mishin ne dreke.

Kontrolloni etiketen per ingridientet dhe sodium te fshehur , sic eshte sodiumi bikabornat,perberes  kimikat per soden e bukes dhe pluhur pjekjeje, te cilat permbajne sodium bikabornat dhe kimikate te tjera si: sodium nitrat ose nitrat. Te reduktoni sodiumin ndihmon te parandaloni  gurin ne veshka, shmangni ushqimet e perpunuara dhe ushqimet e shpejta, suprat e konservuara.

 

Limitoni proteinat e marra nga prodhimet e kafsheve

Te konsumoni proteinat e marra nga prodhimet e bulmetit, peshku etj..mund te rrisi shancet tuaja per zhvillimin e semundjes se gurit te veshkave. Nje profesionist shendeti mund te ju sygjeroje te limitoni konsumin e proteinave qe merrni nga ushqimet e kafsheve  duke perfshire ushqimet si; mishi organik, veze, peshk , qumesht , djathe dhe produkte te tjera ditore.

Megjithese ju mund te keni nevoje te reduktoni proteinat qe merrni nga produktet e kafsheve cdo dite, ju akoma keni nevoje ti beni te ditur vetes tuaj qe te merrni mjaftueshem. Flsini me nje dietolog ose profesionist mbi ushqimin per sasine e proteinave qe ju duhet te konsumoni.

Konsiderojeni idene e te zevendesuarit disa lloje te mishit dhe proteina te tjera qe merrni nga bulmeti apo peshku me disa nga keto produkte te bazuara ne bime qe jane te larta me proteina si: fasulet,  bizele,  thjerreza ose qumesht soje dhe fruta te thata si arra.

Gjithashtu mund te perdorni  gjalpe bajame, gjalpe kikiriku dhe gjalpe i sojes se arres. Reduktoni acidet (jane perberje kripe ne ushqim qe kthehet ne aciditet)Ju mund te keni nevoje te shmangni  disa ushqime per te reduktuar sasine e acidit ne trupin tuaj: arra, spinaq, buke me perberje gruri.

Merrni mjaftueshem kalcium

Flisni me nje profesionist ushqimi ose dietolog per sasine e kalciumit qe duhet te jete ne ushqimet qe konsumoni vecanerisht nese keni kalcium ne veshka. Edhe pse kalciumi tingellon sikur do te jete shkaktari i kalciumit te veshkave, ne fakt nuk eshte. Ne fakt, nese ju keni kalcium aciditet ne veshka, profesionisti i shendetit do ju thote te konsumoni kalcium cdo dite per te parandaluar gurin ne veshka dhe te suportoje forcimin  e kockave.

Ushqime te cilat jane ne larta ne kalcium perfshire produktet e qumeshtit , si jane qumeshti me yndyre te ulet dhe kosi, qumeshti laktozes me kalcium.

Planifikojini ushqimet qe konsumoni ne menyre qe te  humbisni dhe ne peshe. Studimet kane treguar se  te jeni mbipeshe rrit rrezikun e gurit ne veshka. Nje dietolog gjithashtu mund t’ju ndihmoj me planin ushqimor te humbisni ne peshe. Studimet tregojne se duhet te ushqeheni shendetshem dhe duhet te konsumoni ushqime te cilat jane te ulet me karbohidrate pasi keto ushqime mund te rrisin aciditet ne veshka  dhe eshte me e mira ti shmangim. Studimet kane treguar se dietat mund te reduktojne rreskun e gurit ne veshka.

Dietat e larta me fruta dhe perime moderojne ne produketet e qumeshtit dhe te ulta ne prodhimete kafsheve qe te marrim sasi te uleta proteinash.

A mundet konsumi i larte i ujit te ndihmoje ne parandalimin e gurit te veshkave?

Te konsumoni mjaftueshem leng eshte gjeja me e rendesishme qe duhet te beni per te parandaluar gurin ne veshka. Vetem nese ju  keni probleme ne veshka , profesionistet ushqimor rekomandojne qe ju duhet te konsumoni 6-8 gota uje. Bisedoni me nje profesionist se sa shume lengje duhet te pini ne dite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here