Cili qumësht është i duhuri për ju?

0
92

Cili qumësht është i duhuri për ju? I skremuar, gjysmë ose i plotë? Një studim i fundit tregon se qumështi i skremuar nuk është domosdoshmërisht opsioni më i shëndetshëm. Po, është më i ulët në yndyrë dhe kalori dhe më i lartë në kalcium, sesa qumështi i plotë, por disa ekspertë sugjerojnë që yndyra e ngopur në qumësht nuk mund të jetë një problem për shëndetin e zemrës në përgjithësi. Në fakt, nga pirja e qumështit të skremuar ne nuk marrim lëndët ushqyese që treten në yndyrë si vitamina A dhe E. Qumështi gjjysëm i skremuar është mjaft i ulët në yndyrë për të qenë një ushqim ‘me yndyrë të ulët’, por gjithashtu ka nivele më të ulëta të vitaminave të tretshme në yndyrë sesa qumështi i plotë. Pra, sigurohuni që të merrni vitaminat tuaja të tretshme në yndyrë nga burime të tjera, të tilla si sallatë ose perime ku mund ti hidhni pak vaj.

=Më e mira për foshnjat Departamenti i Shëndetësisë rekomandon vetëm ushqyerjen e gjirit për fëmijën tuaj për gjashtë muajt e parë – pas kësaj ju mund të vazhdoni ta ushqeni me gji së bashku me futjen e “ushqimeve solide”. Diku te mosha 1 vjec, qumështi i lopës mund të ofrohet si pije. Qumësht gjysmë i skremuar është një opsion nga 2 vjec dhe qumështi i skremuar pas moshës 5 vjecare. Gjithmonë konsultohuni me mjekun për ushqyerjen me gji dhe nëse fëmija juaj ka alergji ndaj qumështit. Zgjidhni opsionin më të mirë:
-Qumështi tradicional i lopës.Një produkt natyral, i pasur me proteina dhe një burim kalciumi. Qumështi organik përmban nivele më të larta të acideve yndyrore të shëndetshme omega-3, dhe lopët kanë më pak gjasa të jenë ekspozuar ndaj antibiotikëve dhe pesticideve. Disa njerëz preferojnë qumështin e lopës së homogjenizuar, pasi homogjenizimi thyen molekulat e yndyrës, duke e bërë më të lehtë qumështin të tretet.

-Qumësht i lopës pa laktozë Qumështi i lopës që është filtruar për të hequr laktozën dhe ka të shtuar enzimën e laktazës. Ajo përmban të njëjtat lëndë ushqyese si qumështi i rregullt.

-Qumështi i lopës A2 Qumësht që përmban vetëm proteinë a2. Qumështi i lopës përbëhet nga një sërë proteinash, një grup që është kazeinë, ku llojet kryesore janë a2 dhe a1. Studimet e reja sugjerojnë se a1 mund të shkaktojë siklet në zorrë – nëse e keni përjashtuar intolerancën e laktozës, mund të provoni qumështin a2.

-Qumështi i dhisë Një produkt natyral, ushqyes i ngjashëm me qumështin e lopës. Një opsion i dobishëm për njerëzit që nuk mund të tolerojnë qumështin e lopës, pasi ajo ka grimca më të vogla yndyre dhe më pak laktozë. I përkryer për kafe dhe cokollatë të nxehtë.

-Sojë ose qumësht soje  është i krahasueshëm me përmbajtjen e proteinave në qumështin e lopës dhe është i ulët në yndyrë. Ushqimet e bazuara në soje mund të ndihmojnë në menaxhimin e niveleve të kolesterolit, edhe pse ju nevojitet rreth 25g proteina soje, ose 3-4 gota qumësht soje në ditë, për të arritur këtë. Disa marka janë të fortifikuara me kalcium dhe vitamina A e D. Eshtë e mirë për ata që po kërkojnë opsion me pak yndyrë.

-Qumështi i bajames Një përzierje e bajameve dhe ujit pranveror, që vjen e fortifikuar me kalcium dhe vitamina, duke përfshirë D e B12. Një opsion i mirë për ata që janë vegjetarianë sepse përmban vitaminë B12. E përkryer për pijet e nxehta sidomos në kafe.

-Qumështi i kokosit

E bërë nga arra e kokosit të shtypur me pak kalcium të shtuar. Kjo është më e ulët në proteina, me nivele më të larta të yndyrës së ngopur se shumica e opsioneve të tjera me bazë bimore. E mirë për vegjetarianët. Konsumojeni në drithëra apo kafe.

-Qumësht orizi Qumësht me shije të ëmbël, i ulët në proteina dhe i fortifikuar me kalcium. I mirë për ata që nuk mund të tolerojnë produktet e bulmetit apo sojën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here