Disa kura të shpejta kundër erës së keqe që duhet të provoni në shtëpi

0
397

Disa kura të shpejta kundër erës së keqe që duhet të provoni në shtëpi:

1. Pini ujë. Sa herë që ndjeni se goja juaj thahet, pini ujë (jo lëngje ose sode sepse ato mund t’ju thajnë më shumë gojën). Pështyma ndihmon në mbajtjen e gojës të pastër dhe parandalon lulëzimin e baktereve me erë të keqe.

2. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë me kripë. Gargara e ujit të kripur është një mënyrë natyrale për të ndaluar erën e keqe të gojës.

3. Përtypni karafil. Karafili ndihmon në freskimin e menjëhershëm të frymëmarrjes dhe lufton bakteret që shkaktojnë kavitete. Thjesht thithni ose përtypni disa karafil disa herë në ditë.
4. Uthull molle. Frymë qepë apo hudhër?  Largohuni menjëherë nga këto erëra të këqija me uthull molle (ACV)!  Shtoni një spërkatje të madhe ACV në një gotë me ujë dhe kaloni atë rreth gojës. Bëni gargarë për 30 sekonda, më pas pështyjeni.

5. Hani fruta dhe perime. A e dini se frutat dhe perimet ju ndihmojnë në freskimin e frymëmarrjes? Mollët, selino dhe karota veprojnë si furça dhëmbësh natyrale dhe ndihmojnë në largimin e baktereve që shkaktojnë erën nga dhëmbët tuaj. Portokallet (vitamina C) ndihmojnë në rritjen e prodhimit të pështymës për të luftuar erën e keqe të gojës.
6. Bëni vetë shpëlarjen e gojës pa alkool
A e dini se alkooli ju thahet gojën?  Dhe a e dinit gjithashtu se shumica e shpëlarjeve të gojës pa recetë përmbajnë alkool?
Siç e përmendëm edhe më herët, goja e thatë lidhet me erën e keqe të gojës.  Kjo është arsyeja pse larëset e gojës të blera në dyqane nuk funksionojnë për të gjithë!
Për fat të mirë, ju mund të bëni vetë shpëlarjen e gojës pa alkool në shtëpi dhe me siguri i keni tashmë përbërësit në kuzhinën tuaj.

7. Lani dhëmbët me fill me fije. Pastrimi i dhëmbëve me fill largon grumbullimin e pllakave, bakteret ose ushqimin e mbërthyer midis ose mbi dhëmbët tuaj, gjë që shpesh është fajtori për erën e keqe të gojës.
Këshillë profesionale:
Kur përdorni fillin me fill, përqafoni fillin rreth çdo anë të dhëmbit tuaj.
8. Pastroni gjuhën. Gjuhët mund të mbledhin të gjitha llojet e baktereve, duke e bërë frymën tuaj të nuhasë keq.

Për të pastruar gjuhën, fërkojeni butësisht me furçën tuaj të dhëmbëve!  Sigurohuni që të shpëlani furçën e dhëmbëve dhe gojën më pas.

9. Përtypni çamçakëz. Çamçakëzi ndihmon në stimulimin e prodhimit të pështymës, e cila ndihmon në pastrimin e gojës nga bakteret dhe grimcat e mbetura të ushqimit.
Përtypni çamçakëz pa sheqer!

10. Në përgjithësi, mënyra më e mirë për t’i dhënë fund përgjithmonë erës së keqe të gojës është duke pasur një rutinë të mirë higjienike dentare.

Kjo përfshin:

Larja e dhëmbëve pas çdo vakti;

Pastroni dhëmbët me fill të paktën dy herë në ditë;

Pastroni tërësisht çdo pajisje dentare të paktën një herë në ditë (mbajtës, rreshtues, protezë, etj.)

Kujdes! Nëse era juaj e keqe vazhdon edhe pas këtyre këshillave, ju duhet të konsultohuni me dentistin tuaj për një diagnozë mjekësore.  Në disa raste, era e keqe e gojës mund të vijë nga një infeksion, sëmundje, medikamente, sëmundje periodontale etj. /Shkolla e Shëndetit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here