Fruti i thatë me veti të shkëlqyera kurative për shëndetin tonë

0
144

Pasuroni dietën tuaj të përditshme me anë të ushqyerjes me fruta arrore!

Bajamet përmbajnë të gjitha vlerat ushqyese!

Janë të pasur me energji, protein, të mbushur me antioksidantë, vitamina, minerale si dhe omega-3 acide yndyrore, janë të shijshme dhe një dhuratë e mrekullueshme për njerëzit nga nëna natyrë.

Këto fruta ju bëjnë shoqëri kudo. Ju mund t’i mbani me vete kudo që shkoni. Kanë afat të gjatë dhe nuk prishen lehtë! Ju mund ti shijoni në çdo kohë, kur të duani dhe nuk kërkojnë fare kohë për përgatitje.

Janë shumë të shijshme, njihen si mishërim i mirëqënies së trupit dhe shëndetit. Janë burime të pasura me vlera ushqyese që janë thelbësore për shëndetin.

Përfitimet shëndetësore të bajameve

Bajamet janë burime të pasura me vitamina dhe minerale. Bajamet paraqesin një nga komponentët bazë për energji si dhe vlera ushyese. Këto fruta janë të pasur me acide yndyrore oleike dhe palmitoleike, që ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq dhe rritjen e kolesterolit të mirë në trupin e njeriut. Bajamet janë burim i shkëlqyer i vitaminës E, e cila paraqet një antioksidant të fuqishëm për tretjen e lipideve dhe mbrojtjen nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira.

Bajamet janë të mbushura me grupe të rëndësishme të vitaminave B-kompleks si: riboflavin, thiamin, acid pantothenic, vitamin B-6 dhe acid folik. Të gjithë këto vitamina funksionojnë së bashku si faktorë në metabolizmin e njeriut.

Për më tepër, bajamet janë gjithashtu një burim i jashtzakonshëm i mineraleve, të tilla si mangan, kalium, calcium, hekur, magnez, zink dhe selen.

Vaji i bajameve, i nxjerrë nga këto fruta, mund të shërbejë si zbutës. Nëse aplikohet rregullisht, ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga thatësia. Gjithashtu ky vaj përdoret edhe në barëra të ndryshme tradicionale apo si vaj esencial në aromaterapinë farmaceutike si dhe në industrinë kozmetike. Një grusht bajame në ditë ofron nivelet e rekomanduara të mineraleve, vitaminave dhe proteinave.

Përzgjedhja dhe ruajtja
Bajamet mund të gjenden në çdo dyqan apo treg. Mund të vijnë në paketime të ndryshme, me lëvozhgë apo të qëruara, të kripura ose me sheqer etj. Gjatë blerjes shihni nëse bërthama ka ngjyrë kafe të ndritur, është kompakte dhe një formë në madhësi dhe ta ndjeni rëndë në dorë. Bajamet mund të mbahen në vend të freskët dhe të thatë për disa muaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here