Humbni mbi 5 kg në muaj, ja pse është bërë kaq e njohur dieta braziliane

0
1795

“Dieta braziliane”, do t’ju ndihmojë të humbisni deri në 6 kg në vetëm ne tre a katër javë.

Më poshtë do t’ju tregojmë versionin normal të kësaj diete. Përbërësit janë më së shumti fruta dhe perime dhe ka 4-5 vakte në ditë. Me pak durim dhe përkushtim mund të arrini qëllimin e kërkuar.

E hënë
Mëngjes: 1 portokall, 1 banane dhe 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli)
Vakti para drekës: 1 fetë buke e thekur dhe 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli)
Dreka: 100 gr peshk, 100 gr sallatë me perime të freskëta.
Darka: E njëjtë si dreka
Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli), 1 copë e vogël bukë e thekur

E martë
Mëngjes: 1 vezë e zier, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)
Vakti para drekës: 1 fetë buke e thekur, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)
Dreka: 100 gramë mish, 2 patate të ziera, 4 gjethe sallatë jeshile
Darka: 200 gr peshk, 1 vezë e zier, sallatë jeshile, bizele
Përpara se të flini: 1 fetë buke të thekur, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)

E mërkurë
Mëngjes: 1 gotë qumësht, 1 fetë buke
Vakti para drekës: 100 gr djathë
Drekë: 100 gr oriz, 150 gram sallatë ( e bardhë, jeshile ose e kuqe, sipas dëshirës), 1 lugë lëng limoni
Darka: 100 gr mish, 1 mollë, 4 fleta sallate jeshile
Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash(lëng molle) , 1 fetë buke e thekur

 

E enjte
Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng ananasi) , 60 gr ananas
Vakti para drekës: 1 gotë lëng frutash(lëng ananasi) , 1 fetë buke e thekur
Dreka: 100 gr mish viçi i gatuar në avull, 1 copë djathë dhe 1 portokall
Darka: 2 patate të ziera, 150 gram sallatë me karrota me pak vaj
Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng ananasi), 1 fetë bukë të thekur

E premte
Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 1 fetë buke të thekur
Vakti para drekë: 1 mollë, 1 portokall
Dreka: 150 gr peshk, 2 karota të ziera
Darka: 1 pjatë supë, një copë e vogël buke
Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli), 1 fetë buke e thekur

E shtunë
Mëngjesi: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 1 fetë buke të thekur
Vakti para drekës: 150 gr sallatë me rrepa të ziera me pak vaj
Dreka: 1 pjatë supë, 1 copë e vogël buke
Darka: 100 gr kërpudha të skuqura, 100 gr sallatë perimesh
Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 2 biskota

E diel
Mëngjesi: 1 banane, 1 bistak rrush
Vakti para drekës: 1 gotë lëng frutash (lëng karotash), 1 fetë buke e thekur
Dreka: 100 gr mish, 100 gr sallatë jeshile me pak qepë dhe lëng limoni
Darka: 1 pjatë me supë, 4 gjethe sallate jeshile
Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash ( lëng molle), 2 fiq të thatë

Këtë mënyrë të ushqyeri duhet ta ndiqni për 3 deri në 4 javë, por jo më gjatë se aq. Dieta është e pasur me perime dhe fruta kështu trupi mund të marrë sasinë e duhur të vitaminave dhe mineraleve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here