Kefiri ku ndryshon me kosin

0
480

Kefiri është një produkt qumështi i fermentuar i bërë nga qumështi ose pije të tjera.  Le të zbulojmë vetitë, kundërindikacionet dhe ndryshimet midis kefirit dhe kosit.
Kefiri është një lloj produkti i qumështit i fermentuar që prodhohet duke shtuar kultura bakteresh dhe maja në qumësht.  Fermentet laktike ushqehen me sheqernat natyrale të pranishme në qumësht dhe kjo i lejon ata të shumohen, duke krijuar kështu një pije të fermentuar.

Ka lloje të ndryshme kefiri, më i zakonshmi prej të cilëve është padyshim kefiri i qumështit, por ka edhe një të bërë me qumësht vegjetal, kefir me ujë ose një me lëng frutash.
E gjithë kjo shumëllojshmëri, e kombinuar me faktin se kultura e kefirit nuk është shumë e rrënjosur në vendin tonë, do të thotë se njerëzit janë të ndarë midis atyre që nuk duan të heqin dorë nga përfitimet e kefirit dhe atyre që, nga ana tjetër, kanë frikë nga disa kundërindikacione.

Në këtë artikull, le të zbulojmë se çfarë është kefiri, si përftohet dhe cili është ndryshimi midis kefirit dhe kosit.

Çfarë është kefiri dhe si bëhet?

Kefiri është një produkt qumështi që përftohet nga fermentimi i baktereve dhe kulturave të majave në qumësht (të quajtura kokrra kefiri) që e ka origjinën në Kaukaz dhe në Lindje, ku konsiderohet si një kurë e vërtetë. Pavarësisht emrit, kokrrat e kefirit nuk kanë lidhje me grurin apo drithërat e tjerë, kështu që kjo do të thotë se nuk ka gluten, por vetëm qumësht të gjallë dhe fermente laktike. Përgatitja origjinale parashikon që qumështi i lopës, deles ose dhisë përdoret për fermentimin e drithërave, por ka edhe kefir jo qumështor të bërë me qumësht vegjetal, veçanërisht kokosit ose tërshërës. Përveç këtyre, ekziston edhe kefiri i ujit i cili, duke qenë se nuk ka qumësht, ka më pak enzima dhe përftohet duke shtuar sheqer.  Ajo vlerësohet shumë nga ata që ndjekin një dietë vegjetariane ose nga ata që janë intolerantë ndaj laktozës.  Përveç kësaj, ky i fundit ka edhe avantazhin se është më pak kalori se kefiri i qumështit, me vetëm rreth 20 kalori për 100 gram.

Përfitimet e kefirit

Vetitë e kefirit janë të njohura që nga kohërat e lashta, kur konsiderohej si ilaç kundër të gjitha sëmundjeve.  Në fakt është i pasur me kalcium dhe vitaminë D, magnez, fosfor dhe vitaminë B12.  Përveç kësaj, është me pak yndyrë në varësi të qumështit të përdorur.
Megjithëse kërkimet po vazhdojnë të japin prova, studime të shumta kanë nxjerrë në dritë disa përfitime të kefirit në krahasim me konsumin e qumështit.  Konkretisht, marrja e kefirit rregullisht ju lejon te kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak.
Kjo u tregua nga një studim në të cilin pjesëmarrësit që konsumuan kefir kishin nivele dukshëm më të ulëta të sheqerit në gjak sesa ata që konsumonin qumësht vetëm.
rregullon nivelin e kolesterolit:
Probiotikët që përmbahen në kefir mund të luajnë një rol në sasinë e kolesterolit që trupi thith nga ushqimi dhe gjithashtu mund të ndikojnë në mënyrën se si trupi prodhon, përpunon dhe përdor kolesterolin.
Kefiri kontribuon ne mbajtjen e një ekuilibri të mirë të zorrëve:
Kefiri përmban disa nga llojet e baktereve të dobishme që jetojnë në traktin tretës dhe kjo do të thotë se mund të ndihmojë në ruajtjen e një ekuilibri të mirë midis specieve.
Lufton disa baktere të dëmshme – duket gjithashtu se bakteret e kokrrës së kefirit mund të luftojnë disa baktere të dëmshme si Escherichia coli dhe Salmonella dhe të parandalojnë infeksionet, si gastroenteriti ose infeksionet vaginale.

Disa kundërindikacione ndaj kefirit
Edhe pse vetitë e kefirit janë përgjithësisht të dobishme për funksionimin e sistemit tretës, shumë njerëz me stomak ose zorrë delikate mund të përjetojnë shqetësime të tilla si inflamacion, dhimbje ose diarre.  Për këtë arsye, konsumimi nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga sëmundje të tilla si sëmundja e Crohn dhe sindroma e zorrës së irrituar.
Për më tepër, duke qenë se kefiri është një ushqim i përbërë nga maja dhe baktere, të cilat përgjithësisht kontrollohen nga sistemi imunitar, rekomandohet që personat me imunitet të ulet të shmangin konsumimin e tij.  Dhe pikërisht për shkak të kësaj përbërje, ata që janë intolerantë ndaj majasë mund të vuajnë nga shqetësime.
Një aspekt që shpesh injorohet ka të bëjë me sasinë e madhe të kalciumit që përmban kefiri, i cili në vetvete do të ishte gjithashtu i mirë, po të mos ishte se ky mineral mund të ndërhyjë në përthithjen e disa ilaçeve, si fluoridet, frenuesit, tetraciklinat ose bisfosfatet.
Për më tepër, duke qenë se është një pije me bazë qumështi, konsumimi i saj nuk rekomandohet për ata me intolerancë ndaj laktozës, të cilët, përkundrazi, mund të zgjedhin versionin me bazë uji.

Cilat janë ndryshimet midis kefirit dhe kosit?

Dallimet midis kosit dhe kefirit pasqyrojnë mënyrat e ndryshme të prodhimit të tyre.  Edhe pse të dy janë bërë nga qumështi, kosi është i trashë, kremoz dhe duhet të hahet me lugë, ndërsa kefiri duket më shumë si pirja e kosit dhe është i lehtë për t’u derdhur ose pirë.
Ashtu si kosi, shija e kefirit është e thartë dhe e thartë, por për shkak të procesit të fermentimit, kefiri mund të duket pak i gazuar, sepse majatë prodhojnë gaz kur tresin sheqernat e qumështit.
Gjithashtu, edhe kosi edhe kefiri fermentohen, ose kultivohen, por jogurti bëhet vetëm me baktere që nisin procesin e fermentimit duke krijuar kështu konsistencën kremoze të kosit.  Ndërsa kefiri bëhet me një përzierje bakteresh dhe majash të quajtura “kokrra kefiri”.
Pra, të dyja janë burime të probiotikëve të gjallë, të cilët ndihmojnë në popullimin e zorrëve me baktere të mira, por kefiri përmban më shumë mikroorganizma miqësorë ndaj zorrëve dhe një shumëllojshmëri më të madhe të shtameve bakteriale.  Gjithashtu sepse kefiri fermentohet më gjatë se kosi, që do të thotë më shumë kohë për rritjen e popullsisë probiotike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here