Korianderi – ja pse duhet t’a perdorni

0
107

Korianderi – (ose cilantro) kjo bimë e bukur absorbon metale toksike në trup si plumbi dhe merkuri. Shtojeni të freskët në ushqim ose sallatë, ose lëng, një tufë të tërë në një lëng të bukur jeshil me panxhar , kastravec, mollë dhe limon.

▶️ Përmban vitamin C, K, protein, calcium, fosfor, karoten, tiamin etj

▶️ Ndihmon në uljen e nivelit të LDL dhe rrit nivelet e HDL-së.

▶️ Përmirëson funksionin e zorrëve dhe mëlcisë, stimulon sekretimin e insulinës dhe ul nivelin e sheqerit në gjak.

▶️ Ndihmon në qetësimin e ulcerave në gojë për shkak të vetive antiseptike që ka.

▶️ Është e mirë për sistemin nervor sepse forcon kujtesën, qetëson ankthin dhe përmirëson gjumin.

▶️ Ka sasi të larta hekuri kështu që mund të ndihmojë të sëmundja e anemisë.

▶️ Ka veti antiinflamatore dhe prandaj këshillohet në sëmundje inflamatore reumatizmale si artriti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here