Lazanja me perime (Receta)

0
111

Një recetë e mrekullueshme dhe me një shije tejet të vecantë. Ju sugjeroj që ta provoni!

Faktet e nutrientëve:
-571 kalori
-44 gr yndyrë
-4 gr fibër
-30 gr karbohidrate
-17 gr proteina
-78 mcg folat
-128 mg kolesterol
-4 gr sheqerna
-0 g sheqerna të shtuara
-12 217 IU vitaminë A

-13 mg vitaminë C
-178 mg kalcium
-2 mg hekur
-637 mg kripë
-346 mg kalium
Bonus: Vitaminë A (244% vlera ditore), vitaminë C (22%), folat (20% dv)

 

Përbërësit:

1 lugë gjelle gjalpë pa kripë

-2 kupa e gjysëm lëng pule pa kripë

-1 kupë e gjysëm djathë mascarpone

-1 lugë caji trumzë të freskët

-1/2 e lugës së cajit rigon të freskët

-1 ¼ lugës së cajit kripë

-8 kupa spinaq të freskët

-120 gr noodles të gatuar

– 3 kupa karrota të prera në feta, rrepa

-140 gr djathë feta

Përgatitja:

-Ngrohni sobën.

-Lyejeni tavën me pak gjalpë.

-Përzieni së bashku lëngun dhe maskarponen derisa të zbutet, për 5 minuta. Shtoni trumzën, rigonin dhe kripën.

-Shtoni spinaqin dhe gatuajeni për 2-3 minuta. Hiqeni nga nxehtësia. Rregulloni noodles-at në tavën e pjekjes. Hidhni ¼ e kupës së spinaqit dhe ¾ e kupës së perimeve. Përsëriteni me 4 shtresa. Gatuajeni lazanjën për 25 minuta. Gatuajini për 15 minuta më shumë. Lëreni të rrijë për 10 minuta përpara se ta shërbeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here