Limoni, piperi dhe kripa mund t’i zgjidhin këto 9 probleme shëndetësore më mirë se cdo ilac tjetër

0
1098

Limoni, kripa dhe piperi janë përbërësit e juaj më të preferuar në gatim, por këta përbërës funksionojnë më së miri dhe në ndihmë të shëndetit tuaj. Shumë komunitete në botë i kanë gjetur si zgjidhje efikase për shumë probleme shëndetsore. Ja cilat janë ato:

 

1. Dhimbje fyti
Për të lehtësuar dhimbjet e fytit ju duhet të përzieni një lugë gjelle lëng limoni, me ½ e lugës së gjellës piper të zi dhe një 1 lugë gjelle kripë deti në një gotë me ujë të ngrohtë. Për të zbutur një kollë të ftohtë, bëni gargarë disa herë në ditë me këtë përzierje.

2. Hundë të bllokuara
Ju mund të lehtësoni bllokimet në hundë nëse thjesht e bëni veten tuaj të tështijë. Përzieni sasi të barabarta të kanellës,  fara kardamomi, piper të zi dhe bluajini. Me ngadalë merrini erë pudrës dhe lejojeni veten të tështini mjaftueshëm.


3. Pastroni gurët e tëmthit

Gurët e tëmthit janë depozita të fluidëve të tretshëm të formuar në tëmth. Ato janë tepër të dhimbshme dhe mund të bllokojnë sistemin tretës. Zakonisht, hiqen me kirurgji. Por disa njerëz për të cliruar dhimbjen, marrin 1 pjesë piper të zi dhe 1 pjesë limon si dhe 3 pjesë vaj ulliri për të shpërbërë gurët.

4. Plagë ulceroze
Për të shëruar membranën e mukozës në gojë, në një gotë me ujë të ngrohtë, hidhni një 1 lugë gjelle kripë Himalaje. Vendoseni në gojë pas cdo vakti. Do të pastrojë bakteriet e këqija dhe do të ndihmojnë në shërim. Nëse jeni i/e guximshëm, shtoni pak limon.

5. Humbja e peshës
Për të përmirësuar metabolizmin dhe për të humbur disa kile, pini një mix të dy lugëve gjelle lëng limoni, një lugë gjelle mjaltë dhe ¼ e lugë gjelle piper të zi, një ujë të ngrohtë. Limoni është i pasur në polifenole që parandalojnë shtimin e peshës dhe ndihmojnë në djegien e yndyrës. Piperina nga piperi i zi do të bllokojë formimin e qelizave të reja të yndyrës.

6. Të përziera
Aroma e limonit parandalon të përzierat dhe piperi i zi qetëson shqetësimet e stomakut.  Kombinoni një lugë gjelle piper të zi me një lugë gjelle limon të freskët në një gotë me ujë të ngrohtë. Pijeni ngadalë.

7. Dhimbje dhëmbi
Ju mund të shëroni një dhimbje dhëmbi me një mix: ½ lugë caji të vajit të karafilit dhe piper. Aplikojeni përbërjen në dhëmbë.

8. I ftohti dhe gripi
Për të shëruar një të ftohtë të zakonshëm, në një kupë të ujit që po zien shtrydhni një gjysëm limoni. Lëreni lëkurën dhe pjesën e brendshme të zbutet për 10 minuta. Më pas hiqni limonin nga uji dhe shtoni një lugë mjalti të papërpunuar. Ju mund të pini aq sa duhet për të shëruar të ftohtin.

9. Gjakderdhje nga hundët
Për të ndaluar gjakderdhjen nga hundët, vendosni një top pambuku me pak lëng limoni të freskët në të.  Ndërkohë që bëni këtë sigurohuni që koka është pak e drejtuar (përkulur) nga para. Në këtë mënyrë ju do të parandaloni që gjaku  të rrjedhë në fyt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here