Mos e neglizhoni asnjëherë! Anashkalimi i mëngjesit mund të rrisë rrezikun e një ataku kardiak

0
111

Planifikimi i vakteve dhe vakteve të ndërmjetme paraprakisht dhe të hani mëngjes çdo ditë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes kardiovaskulareë. Konsumimi i kalorive shumë herët gjatë ditës dhe reduktimi i konsumimit të ushqimit gjatë natës mund të ulë rrezikun e një infarkti zemre, goditjeve apo sëmundjeve kardiake ose të enëve të gjakut, sipas deklaratës shkencore të “American Heart Association”.

“Kur hamë mund të jetë e rëndësishme të shqyrtojmë, cfarë hamë “. Rreth 30% e të rriturve, e anashkalojnë mëngjesin, një zakon që është bërë më i shpeshtë vitet e fundit, pasi preferojnë më shumë që ditën ta kalojnë duke ngrënë vakte të ndërmjetme sesa të ulen për të ngrënë 3 vaktet standart. Kur njerëzit hanë mëngjes çdo ditë, ata kanë më pak gjasa të kenë faktorë rreziku për sëmundje kardiovaskulare, si kolesteroli i lartë dhe presioni i lartë i gjakut. Dhe njerëzit që anashkalojnë vaktin e mëngjesit kanë më shumë gjasa të kenë faktorë të rrezikut si obeziteti, kequshqyerja, diabeti ose sheqeri i lartë i gjakut.

Kjo për shkak se koha e vakteve mund të ndikojë në shëndetin tuaj duke ndikuar në orën e brendshme të trupit. Ne nuk mund të përpunojmë sheqernat gjatë natës ashtu siç bëjmë gjatë ditës dhe studimet e punëtorëve të turneve të natës e kanë lidhur këtë plan me një rrezik më të madh të zhvillimit të obezitetit dhe sëmundjeve të zemrës sesa një punë tipike ditore. “Ne e dimë nga studimet e popullsisë se të hani mëngjes është e lidhur me një peshë më të ulët dhe dietë më të shëndetshme, së bashku me rrezikun më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare. “Megjithatë, ndërhyrjet për të rritur konsumin e mëngjesit në ato që zakonisht e anashkalojnë nuk mbështesin një rol të fortë shkakor për këtë vakt në menaxhimin e peshës, në veçanti.

“Shtimi i mëngjesit, për disa, çon në një vakt shtesë dhe shtim në peshë.” Është e mundur që disa njerëz që shtojnë vaktin e mëngjesit nuk po hanë gjërat e duhura ose nuk hanë më përgjatë ditës, duke rezultuar në më shumë kalori, por jo domosdoshmërisht ushqyerje të mirë. Një dietë e shëndetshme është përplot me fruta dhe perime, drithëra të plota, bulmet me yndyrë të ulët, pula dhe peshq, sipas udhëzimeve. Ushqimi i mirë gjithashtu nënkupton limitimin e konsumimit të mishit të kuq, kripës dhe ushqimeve të larta në sheqerna të shtuara. Plotësimi i asaj që duhet ngrënë para kohe, sidomos për njerëzit e zënë që hanë në lëvizje, mund të ndihmojë në krijimin e një diete që është më e mirë për shëndetin e zemres. “Planifikimi përpara dhe marrja e ushqimeve të shëndetshme, është e rëndësishme,” . Prsh një smoothie e përgatitur në shtëpi ose kekë të vegjël ; paketimi i një sanduiçi apo cfarë ka mbetur nga darka për rastet kur koha nuk premton. Të hamë në vakte të vogla është këshilla më e dëgjuar gjatë ditës dhe është jo-realiste për shumë njerëz pasi vaktet e vogla shpesh kthehen në vakte të mëdha dhe shtimi në peshë shpesh është i paevitueshëm,”Koha e ngrënies gjatë natës është mjaft e zakonshme dhe një mënyrë e thjeshtë për të shtuar kalori të panevojshme dhe për të shtuar peshë me kalimin e kohës, sepse njerëzit ushqehen para televizorëve, ekraneve të kompjuterave dhe tabletëve. Pasi të përfundojë darka, kuzhina duhet të jetë e mbyllur. Nëse orari juaj është i çmendur dhe ju nuk mund të shkoni në shtëpi deri vonë në mbrëmje, atëherë hani “dritë” natën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here