Mungesa e vitamines B12! Gjithcka duhet te dini

0
895

Mungesa e vitaminës B12

Mungesa e vitaminës B12 shkakton një sërë komplikacionesh si harresa, dridhja e duarve dhe këmbëve e shumë të tjera.

Arësyeja: Vitamina B12 luan një rol të rëndësishëm në funksionet e trupit.

Cfarë bën vitamina B12?

Vitamina B12 ka një funksion të rëndësishëm në prodhimin e AND-së, që është kodi gjenetik i trupit. ADN ndikon në formimin e duhur të çdo pjese të trupit.
Ajo redukton homocisteinën, e cila nëse nuk metabolizohet si duhet për shkak të mungesës së vitaminës B12, atëherë shkaktohet inflamacion dhe dëmtime toksike në trup. Kjo është arsyeja pse mungesa e kësaj vitamine sjell kaq shumë dëme në organizmin tonë.

Simptomat dhe efektet e vitaminës B12

Anemia lidhet me mungesën e theksuar të rruazave të kuqe të gjakut. Anemia megaloblastik është një çrregullim ku qelizat e kuqe të gjakut janë me të mëdha se sa normalet, më të papjekura, dhe janë pak në numër, gjë që shpesh shkaktojnë rrahje të shpejta zemre dhe marrje mendsh. Vitamina B12 është një vitaminë që kërkohet për prodhimin normal të rruazave të kuqe të gjakut.

Neuropati periferike është një tip dëmtimi nervash. Kjo do të thotë që nervat janë të dëmtuara ose ka mungesë të mielinës, që mbron nervat periferike. Vitamina B12 ndihmon në formimin e mielinës, kështu që mungesa e saj ndikon në formimin jo të duhur të mielinës. Me mungesën e B12, dëmtimi i nervave kombinuar me mungesën e mielinës ndërhyjnë në funksionimin normal të nervave. Nervat periferike kontrollojnë lëvizjen dhe ndjesitë e trupit.

Dementia është një sëmundje që con në humbjen e kujtesës si dhe ndryshimet me sjelljen. Janë shumë shkaqe që cojnë në Dementia, dhe mungesa e vitaminës B12 është një prej tyre.

Simptomat e dementias përfshijnë:
-Harresë
-Vështirësi për të zgjidhur problem
-Vështirësi për t’u përqëndruar
-Halucinacione

Depresioni gjithashtu është një gjendje që mund të shkaktohet nga mungesa e vitaminës B12 që mund të shoqërohet me anemi ose dementia.

Goditje në tru- është një gjendje mjekësore e karakterizuar nga ndërprerja e rrjedhës së gjakut në tru, duke shkaktuar probleme fizike dhe mendore. Mungesa e vitaminës B12 mund të rrisë riskun për t’u prekur nga kjo gjendje.

Shkaqet që sjellin mungesë të vitaminës B12

Dieta e varfër

Shkaku më i zakonshëm i mungesës së vitaminës B12 është mungesa e saj në dietë apo planin ushqimor. Vitamina B12 është nutrient i vetëm i gjendur në produkte si mishi, pula, peshku, vezët. Kështu që vegjetarianët janë më të rrezikuar për të pasur mungesë të kësaj vitamine në organizëm.

Përthithje e ulët

Vitamina B12 përthithet nga një intestinë e vogël, por që kërkon një procesim paraprak në stomak fillimisht. Por disa kushte që ndikojnë në stomak ose intestina e vogël mund të ndërhyjë në përthithjen si duhet të vitaminës B12. Faktori intrinsik është një proteinë që prodhohet në stomak ku kombinohet me vitaminën B12 për t’u përthithur më pas nga zorrët.

Sëmundjet auto-imunitare, operacioni i bypass-it gastrik dhe inflamacioni në stomak janë të gjitha situatat që ndërhyjnë në prodhimin e funksionin e faktorit intrinsic, duke shkaktuar kështu mungesën e vitaminës B12.

Anemia pernicioze është një sëmundje autoimune që redukton ose eliminon faktorin intrinsik . Kjo con në mungesë të vitaminës B12 për shkak të përthithjes së ulët.

Simptomat e anemisë pernicioze përfshijnë:
📌 Mungesa e energjisë
📌 Depresion
📌 Dhimbje koke
📌 Rrahje të shpejta zemre
📌 Zhurmë në veshë

Si t’a marrim nëpërmjet ushqimeve?

Vitamina B12 (ndihmon trupin të prodhojë qeliza të kuqe të gjakut dhe të ADN-s, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në funksionin e sistemit nervor) pasi gjendet vetëm tek burimet shtazore.

Prandaj njerëzit që nuk e konsumojnë mishin ose produktet e qumështit mund ta kenë të vështirë të marrin sasinë e rekomanduar ditore të vitaminës B12 (2.4 mcg për të rriturit, 2.6 për gratë shtatzëna dhe 2.8 mcg për ato që ushqejnë fëmijët me gji).

Njerëzit me probleme të tretjes dhe ata mbi 50 vjeç kanë gjithashtu më shumë mungesë të kësaj vitamine për shkak të problemeve të absorbimit, që mund të shkaktojnë dobësi, lodhje dhe marrje mendsh.

Këto janë disa nga ushqimet më të pasura me vitaminën B12, që duhet t’i përfshini patjetër në dietën tuaj:

Qumësht – 1.2 mcg vitaminë B12 në 1 filxhan qumësht me pak yndyrë.

Qumështi përmban gjithashtu kalcium dhe vitaminë D.

Kos – 1.1 mcg vitaminë B12 në 200 ml kos

Kosi është gjithashtu i pasur me kalcium, magnez dhe proteina. Studimet kanë treguar si ai mund të parandalojë diabetin dhe tensionin e lartë të gjakut. Falë përmbajtjes së lartë të probiotikëve, kosi është gjithashtu një tretës i mirë, balancon mikroflorën në zorrë dhe lehtësohen dhimbjet e stomakut.

Veza – 6 mcg vitaminë B12 në një vezë të zier

Vezët përmbajnë gjithashtu proteina dhe vitaminë D, e cila është ndihmon trupin në absorbimin e kalciumit dhe forcon kockat.

Pula – 3 mcg vitaminë B12 në 3 racione me gjoks pule të pjekur.

Gjeli i detit- 3 mcg vitaminë B12 në 3 racione. Ai është i pasur gjithashtu me selen, një mineral që rrit sistemin imunitar, dhe triptofan, një substance kimike që ju ndihmon të bëni një gjumë të mirë.

Bifteku – 1.3 mcg vitaminë B12 në 3 racione

Bifteku është i pasur gjithashtu me zink (3 racione përmbajnë 7 mg), proteina dhe vitaminën B riboflavinë, e cila mendohet se lehtëson simptomat e sindromës paramenstruale.

Molusk – 84.1 mcg vitaminë B12 në 3 racione molusk të gatuar.

Përveç përmbajtjes së lartë të vitaminës B12, këto produkte deti janë gjithashtu të pasura me kalium. Tre racione me molusk përmbajnë 534 mg kalium.

Gocë deti – 21.84 mcg vitaminë B12 në 3 racione.

Gocat e detit përmbajnë gjithashtu më shumë zink se çdo ushqim tjetër. Ky mineral forcon sistemin imunitar duke luftuar ftohjen dhe gripin.

Midhje – 20.4 mcg vitaminë B12 in 3 racione me midhje të gatuara

Midhjet janë gjithashtu një burim i mirë i proteinave, kaliumit, vitaminës C dhe acideve yndyrore omega 3.

Gaforre – 10.3 mcg vitaminë B12 në 3 racione

Mishi i gaforreve përmban vitaminat A, B dhe C, si dhe magnet. Dhe, ashtu si gocat e detit, edhe gaforret janë të pasura me zink.

Sardele – 7.6 mcg vitaminë B12 në 3 racione

Sardelet janë të pasura gjithashtu me kalcium – 3 racione përmbajnë të njëjtën sasi sa 200 ml qumësht. Ato përmbajnë edhe vitaminë D dhe acide yndyrore omega 3.

Troftë – 5.4 mcg vitaminë B12 në 3 racione.

Peshqit e yndyrshëm si trofta janë një burim i mirë i vitaminës D dhe acideve yndyrore omega 3, që luftojnë inflamacionin dhe ndihmojnë në funksionin e sistemit nervor.

Salmon – 4.8 mcg vitaminë B12 në 3 racione.

Ashtu si trofta, edhe salmoni është një burim i pasur i proteinave dhe acideve yndyrore omega 3, të shëndetshme për zemrën. Një filetë salmoni 3-racionëshe përmban gjithashtu 100% të vitaminës D të rekomanduar çdo ditë.

Peshku ton – 2.5 mcg vitaminë B12 në 3 racione me peshk ton të konservuar

Peshku ton përmban gjithashtu vitaminën D dhe acidet yndyrore omega 3.

Vitamina B, nevojat e rekomanduara të shprehura për 1000 kcal për një të rritur janë:

Tiamina (vitamina B1) 0,4 mg për 1000 kcal.

Roboflavina (vitamina B2) 0,55 mg për 1000 kcal.

Niacina 6,6 mg për 1000 kcal.

Shkëputur nga ” Jeto shëndetshëm ” Anila Kalleshi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here