Njihuni me bimën që bën mrekulli për shëndetin tuaj

0
240

Aloe Vera është një bime medicinale që bën mrekulli për trupin tonë. 

Aloe vera është xhel nga gjethet e bimëve të aloe. Njerëzit e kanë përdorur atë për mijëra vjet për shërimin dhe zbutjen e lëkurës. Aloe ka qenë gjithashtu një trajtim popullor për shumë sëmundje, duke përfshirë kapsllëkun dhe çrregullimet e lëkurës.
Nuk ka ushqime që përmbajnë aloe vera, ndaj duhet të merret në formë suplementi ose xheli.
Disa forma të aloe verës janë më të sigurta për t’u marrë se të tjerat dhe përdorimi kronik është i dekurajuar.

Përdorimet e Aloe Verës

Hulumtimet mbështesin përdorimin e lashtë të aloe verës aktuale si një trajtim për lëkurën, të paktën për kushte specifike. Studimet kanë treguar se xheli aloe mund të jetë efektiv në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, duke përfshirë:
-Psoriasis
-Zbokth
-Gërvishtje të lëkurës
-Lëkura e lënduar nga rrezatimi
-Plagë herpes Çarje
-Akne

Ka gjithashtu prova të forta se lëngu i aloe, i cili përmban latex, i marrë nga goja është një laksativ i fuqishëm.  Në fakt, lëngu i aloes dikur shitej në barna kundër kapsllëkut edhe pa recetë. Xheli i aloe verës i marrë nga goja  duket se ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet. Mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e kolesterolit.

Sa aloe vera duhet të përdorni?
Kremrat dhe xhelat me aloe vera ndryshojnë në dozë. Disa kremra për djegie të vogla kanë vetëm 0,5% aloe vera. Të tjerat që përdoren për psoriasis mund të përmbajnë deri në 70% aloe vera. Si një suplement oral, aloe nuk ka dozë të caktuar.

Për kapsllëkun, disa përdorin 100-200 miligramë lëng aloe – ose 50 miligramë ekstrakt aloe – çdo ditë sipas nevojës. Për diabetin është përdorur 1 lugë gjelle xhel çdo ditë. Dozat e larta orale të aloe ose latex aloe janë të rrezikshme.
Aloe vera ka efekte anësore ndaj duhet të konsultoheni me mjekun përpara përdorimit masiv.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here