Njihuni me “Dietën ylber” që ju mbron nga sëmundjet

0
101

Dieta Ylber përmirëson shëndetin tuaj dhe ju mbron nga sëmundje të ndryshme.

Gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë. Një nga avantazhet kryesore të kësaj diete është se nuk keni nevojë të ndiqni plane të ndërlikuara të vaktit. Thjesht zëvendësoni shumicën e ushqimeve jo të shëndetshme si makaronat, picat, tortën dhe ushqimin e shpejtë me fruta dhe perime dhe përmirësimi do të vij.

Humbja e peshës është një nga përfitimet e shumta të dietës ylber.

Kërkimet kanë vërtetuar gjithashtu se antioksidantët dhe vetitë alkalizuese të frutave dhe perimeve mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit.

Më poshtë do të gjeni disa fakte në lidhje me këtë dietë të koduar me ngjyra dhe se si ndikon ajo në shëndetin tonë.

Frutat dhe perimet me ngjyra të ndryshme përmbajnë në fakt lloje të ndryshme të mikronutrientëve . Kjo është arsyeja pse është jashtëzakonisht e rëndësishme të hani të gjitha ngjyrat rregullisht.

1-Opsionet e ushqimit me ngjyrë të kuqe janë luleshtrydhet, shalqiri, qitro, mjedrat, panxhari, rrushi i kuq, qepët e kuqe, rrepka, domatja, etj.
Ky lloj ushqimi është i pasur me antioksidantë të fuqishëm dhe vitaminë P. Për shembull, resveratrol (në rrush të kuq) ka veti anti-inflamatore të cilat ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Likopeni (në shalqi, grejpfrut rozë dhe domate) ndihmon për të luftuar kancerin e prostatës.

Betacicina e cila i jep panxharit ngjyrën e saj të purpurt konsiderohet një agjent i fuqishëm për parandalimin e kancerit.
Opsionet e ushqimit me ngjyrë të verdhë dhe portokalli janë limon, karota, kunguj, speca të verdhë, misër, mollë të verdha, pjeshkë, kajsi, pjepër, ananas, etj.

2-Ushqimet me ngjyrë portokalli përmbajnë shumë beta karoten dhe vitaminë C të cilat janë të shkëlqyera për mbrojtjen e lëkurës dhe mukozave. Beta carotene gjithashtu ul rrezikun e kancerit, sëmundjeve të zemrës, katarakteve, artritit dhe dëmtimit të enëve të gjakut. Luteina është një përbërës tjetër i ushqimeve të verdha dhe portokallit.

Ai rrit shikimin dhe shëndetin e syve, mbështet funksionin e trurit dhe mund të parandalojë kancerin.
Opsionet e ushqimit me ngjyrë të bardhë janë lulelakra, qepët, rrepka daikon, hudhrat, jicama, etj.

3-Ushqimet me ngjyrë te bardhe përmbajnë xanthone i cili ka veti antioksiduese, anti-inflamatore dhe anti-trombotike. Parandalon sëmundjet e zemrës dhe forcon sistemin imunitar.

Qepët, për shembull, janë probiotikët e shkëlqyeshëm. Hudhra përmban allicin i cili ul sheqerin në gjak dhe parandalon sulmet kardiovaskulare. Qepa dhe hudhra kanë veti anti-inflamatore dhe anti-bakteriale. Rrepkë Daikon është një diuretik natyral , ndihmon në pastrimin e veshkave dhe largimin e toksinave nga trupi juaj.

4-Opsionet e ushqimit me ngjyrë jeshile janë spinaqi, kastravecat, majdanozi, kungull i njomë, asparagus, gjethe jeshile dhe marule rome, avokado, kivi, mollë jeshile, brokoli, bizele, etj.

Klorofili që përmbahet në ushqimet jeshile ndihmon në parandalimin e kancerit, detoksimin e mëlçisë tuaj dhe mbajtjen e një kontrolli të peshës. Gjithashtu mbron lëkurën tuaj për shkak të vetive antivirale të saj.

5-Ushqimet me ngjyrë jeshile largojnë toksinat nga trupi juaj dhe parandalojnë kancerin dhe degjenerimin makular. Ushqimet jeshile përmbajnë gjithashtu kalium , i cili ndihmon për të mbrojtur zemrën tuaj.

Thylakoids në spinaq ndihmojnë në rritjen e humbjes së peshës dhe uljen e dëshirës së ushqimeve jo të shëndetshme.

6-Opsionet e ushqimit me ngjyrë blu dhe vjollcë janë lakra vjollcë, rrush pa fara të zezë, patëllxhanët, boronica, kumbulla, rrushi i purpurt, etj.

Ushqimet blu dhe vjollcë ulin rrezikun e kancerit dhe janë të shkëlqyera për traktin urinar. Antocianina në këtë lloj ushqimesh lufton dëmtimin e qelizave tuaja, inkurajon shëndetin e zemrës, zvogëlon kolesterolin, lufton mbipeshën dhe rrit funksionin njohës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here