Si duhet te ushqehet ne mengjes nje person diabetik

0
644

Këshilla se çfarë duhet të hanë në mëngjes për ata që vuajnë nga diabeti dhe hiperglicemia
Të gjitha udhëzimet e vlefshme për ndjekjen e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar bien dakord për të theksuar rëndësinë e mëngjesit si vakti i parë i plotë i ditës.
Në fakt mëngjesi ju mundëson ta nisni mëngjesin në këmbën e djathtë dhe të përmbushni në mënyrën më të mirë të mundshme të gjitha angazhimet që na presin.  Nëse kjo është e vërtetë për të gjithë njerëzit krejtësisht të shëndetshëm, është edhe më e rëndësishme për ata me çrregullime të tilla si diabeti.

Le të shohim disa këshilla të dobishme për ata që vuajnë nga diabeti se çfarë duhet të hanë për mëngjes, në mënyrë që të mbajnë sa më të ulët sheqerin në gjak.

Diabeti dhe ushqyerja
Diabeti i tipit 2 është vazhdimisht në rritje midis vendeve më të industrializuara.  Ky çrregullim metabolik karakterizohet nga një tepricë në të ushqyer dhe mbi të gjitha nga një tepricë e sheqerit në dietë.
Për shkak të një ndryshimi në prodhimin e insulinës, niveli i glukozës në gjak tenton të rritet në mënyrë eksponenciale në subjektet diabetikë.  Prandaj është thelbësore të mbani sheqerin në gjak të ulët duke futur ushqime që ndihmojnë shumë në këtë proces.
Lista e ushqimeve që duhet të shmangë një diabetik është shumë e ngjashme me ato që duhet të kufizohen edhe në ushqimin e një personi të shëndetshëm.  Midis tyre gjejmë të gjitha ushqimet e pasura me sheqerna dhe ushqime shumë të rafinuara.
Prandaj, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje ushqimeve që futen në të gjitha vaktet e ditës, veçanërisht për mëngjesin.
Sipas disa studimeve, në fakt, marrja e një mëngjesi të ekuilibruar, të pasur dhe të bollshëm ul nivelin mesatar të sheqerit në gjak për pjesën tjetër të ditës.  Kjo ndikon pozitivisht edhe në matjen e niveleve të glukozës në gjak pas drekës.
Prandaj, rritja e sasisë së ushqimit të ngrënë për mëngjes dhe zvogëlimi i porcioneve të darkës rezulton të jetë një lëvizje fituese në luftën kundër këtij çrregullimi.
Vëmendje duhet t’i kushtohet jo vetëm sasisë, por, mbi të gjitha, cilësisë së ushqimit.  Mëngjesi i pacientit diabetik, në fakt, duhet të përmbajë të gjithë makronutrientët thelbësorë si karbohidratet, proteinat dhe yndyrnat e mira.
Prandaj është e nevojshme të pranohet ideja se mëngjesi në bar për diabetikët, i kuptuar si kafe e thjeshtë dhe briosh, nuk mund të përfaqësojë normën.
Megjithatë, nuk ka nevojë të demoralizoheni.  Është absolutisht e mundur, në fakt, të konsumoni një mëngjes të pangopur dhe ushqyes pa përdorur domosdoshmërisht ushqime të pashëndetshme.  Alternativat në fakt janë të shumta dhe shumë të larmishme, në mënyrë që të kënaqin shijet e të gjithëve.

Diabeti: çfarë duhet të hani për mëngjes dhe çfarë të shmangni
Për ata që vuajnë nga diabeti, ajo që duhet të hanë për mëngjes bëhet një aspekt vendimtar për shëndetin e tyre.
Le të shohim se si ta rregullojmë vaktin e parë të ditës në mënyrë të ekuilibruar dhe me ushqimet e duhura, në mënyrë që të kufizojmë rritjen e nivelit të sheqerit në gjak.
Drithërat e plota
Para së gjithash, marrja e drithërave të plota në vend të atyre të bardha dhe të rafinuara lufton në mënyrë efektive ndikimin glicemik.  Mund të hani, për shembull, biskota integrale ose bukë gruri, thekre ose kamut.
Karbohidratet komplekse të përfshira në ushqimet e parafinuara, në fakt, ngadalësojnë rritjen e sheqerit në gjak.  Përveç kësaj, këto ushqime janë më të larta në fibra dhe proteina, duke i bërë ato perfekte për të bërë një mëngjes të shëndetshëm.
Nga ana tjetër, duhet të shmangen të gjitha produktet klasike industriale të bukës si biskotat, brioches, snacks dhe ushqimet me një sasi të madhe sheqernash.
Fruta
Mund të shtroni reçelin mbi bukë ose biskota pa sheqer të shtuar dhe të shoqëroni të gjitha me një frut të plotë.  Rekomandohet shumë të eliminoni lëngjet e frutave në favor të të gjithë frutave, veçanërisht nëse preferoni ato organike që ju lejojnë të hani edhe lëvozhgën (të pasura me fibra).
Megjithatë, është mirë të kujtojmë se kjo kategori ushqimore përmban një sasi të madhe sheqernash.  Çfarë frutash duhet të hani me sheqer të lartë në gjak atëherë?  Më mirë të preferoni ato lloje me indeks të ulët glicemik si kivi, portokall, dardha, grejpfrut, mollë, pjeshkë dhe luleshtrydhe.
Siç e kemi parë, lëngjet janë të ndaluara pasi prania e sheqernave të thjeshta, të lëshuara në gjak në formën e glukozës, ngre papritmas nivelin e sheqerit në gjak.  Nëse ndjeni nevojën për një pije për të zëvendësuar lëngun e frutave, mund të zgjidhni çajin jeshil ose çajra bimor rreptësisht të pa ëmbëlsuar.
Produktet e qumështit dhe pijet
Qumështi lejohet, përderisa nuk e teproni me dozat pasi përmban një sheqer disaharid, laktozë.
Nëse i përshtaten shijes suaj, mund të zgjidhni pije bimore në vend të qumështit, të tilla si ato me bazë tërshërës, bajameve ose sojës.  Megjithatë, këshillohet që gjithmonë të siguroheni që të lexoni me kujdes përbërësit për të shmangur ata të cilëve u janë shtuar sheqernat.
Gjithashtu, lejohet të konsumohet, gjithmonë në doza të kontrolluara, jogurti grek, veçanërisht i pasur me proteina, ose disa djathëra të freskët.
Proteinat shtazore dhe bimore
Kategoria e ushqimeve ku duhet fokusuar më shumë për një mëngjes të shëndetshëm është ajo që i sheh proteinat si protagoniste.  Dritë jeshile, pra, për vezët dhe veçanërisht të bardhën e vezës, por edhe për proshutën dhe rikotën e pulës dhe gjelit të detit.
Nuk mungojnë alternativat me bazë bimore të pasura me proteina, duke përfshirë jogurtin e sojës, bishtajore, tërshërë dhe fruta të thata.
Edhe pse mëngjesi klasik i ëmbël i dashur nga italianët është i dëmshëm për ata që vuajnë nga diabeti, prandaj ka shumë alternativa, madje të këndshme dhe po aq të shijshme.
Një shembull i një mëngjesi të shëndetshëm me glicemi të ulët është një vezë e fërguar e shoqëruar me bukë integrale dhe një frut.  Ose mund të zgjidhni një kos grek me muesli të plotë, pa sheqer, fruta dhe një filxhan çaj jeshil.
Ndjekja e një diete korrekte është gjithashtu e rëndësishme për njerëzit e shëndetshëm që nuk kanë probleme shëndetësore, për të parandaluar sëmundjet dhe sëmundjet kronike.
Prandaj, këshillat e një dietologu klinik të të ushqyerit përfaqësojnë një ndihmë të madhe për të mbështetur shëndetin dhe mirëqenien e çdo individi, si në subjekte të shëndetshme, ashtu edhe në pacientë me sëmundje të veçanta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here