Si të mos na ndryshojnë ngjyrë frutat pas prerjes

0
173

Oksidimi i frutave ndodh kur frutat e prera jane te ekspozuara ne ajer. Mollet,pjeshket dhe bananet jane fruta te cilet nuk durojne shume, por ndryshojne ngjyre pak minuta pasi qerohen per shkak te polifenoleve qe ato permbajne. Enzimat te cilat krijojne oksidimin e ketyre frutave jane pergjegjese per prodhimin e melanines e cila eshte ngjyra kafe qe krijohet tek fruti. Si ta shmangim kete gje?

Ja disa metoda efikase:

– Në një gotë me ujë të ftohtë hidhni gjysëm luge çaji kripë. Uji me kripe parandalon çlirimin e pigmentit të melaminës. Mbajini frutat aty për 10 minuta dhe me pas shpëlajini dhe thajini me një pecetë.
-Nje menyre tjeter eshte ajo me leng limoni, ananasi ose portokalli. Trajtojini frutat ose perimet me acid askorbik duke i hedhur disa pika nga lengi i limonit apo portokallit persiper.
– Mbulojini frutat ose perimet me qese duke ndaluar oksigjenin te depertoje te frutat ose perimet duke shmangur keshtu procesin e oksidimit.
– Mbyllini perimet ose frutat e prera ne kuti plastike hermetike.
– Gatuajini ose ziejini menjehere frutat ose perimet pasi i keni prere ose hidhini ne uje te gazuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here