Supë me lulelakër të pjekur (Receta)

0
290

Supë me lulelakër të pjekur

Faktet nutricionale:
-141 kalori
-Proteina 4.2 gr
-Karbohidrate 13.2 gr
-Yndyrë 9,2 gr
-Natrium 92.6 mg

Përbërësit:
-2 koka lulelakër, të ndarë në copa të vogla
-1/4 filxhan vaj ulliri
-1 qepë e madhe, e grirë

-4 thelpinj hudhër, të prera
-6 gota ujë
-Kripë dhe piper i zi i bluar për shije

Përgatitja:

Hapi 1
Vendosni lulelakrën në një tas të madh me ujë me kripë, lërini të qëndrojnë 20 minuta. Kullojini, thajini dhe vendosini në një letër pjekjeje të spërkatur paraprakisht me vaj ulliri.

Hapi 2
Ngrohni paraprakisht furrën dhe nga ana tjetër bëni gati tenxheren.

Hapi 3
Lëreni lulelakrën të piqet, 20-30 minuta.

Hapi 4
Ndërkohë, vendosni në zjarr një tenxhere të madhe ku kemi hedhur pak vaj ulliri, shtojmë qepë derisa të skuqet pak rreth 5 minuta; dhe përziejeni derisa perime të jenë të zbutur të gjitha, rreth 30 minuta. Më pas me ndihmën e një blenderi, frulojeni masën derisa të marrë trajtë kremoze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here