Supë me patate, karrota, mollë dhe thjerrëza të kuqe

0
264

Supë me patate, karrota, mollë dhe thjerrëza të kuqe

Për porcion:
-322 kalori;
-Proteina 9 gr
-Karbohidrate 52.9 gr
-Yndyrë 9 gr;
-Kolesterol 21.6mg;
-Natriumi 876.3 mg.

Përbërësit:
-¼ filxhan gjalpë
-2 patate të ëmbla të mëdha, të qëruara dhe të prera
-3 karota të mëdha, të qëruara dhe të prera
-1 mollë e qëruar, e prerë
-1 qepë, e grirë
-½ filxhan thjerrëza të kuqe
-½ lugë çaji xhenxhefil të freskët të grirë
-½ lugë çaji piper i zi i bluar

-1 lugë çaji kripë
-½ lugë çaji qimnon i bluar
-½ lugë çaji pluhur djegës
-½ lugë çaji paprika
-4 gota lëng perimesh
-Kos i thjeshtë

Hapi 1
Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe. Hidhni në të karrotat, patatet e ëmbla të prera, mollën dhe qepët. Përziejeni derisa të marrin ngjyrë, rreth 10 minuta.

Hapi 2
Përzieni thjerrëzat, xhinxherin, piperin e zi, kripën, qimnonin, piperin e kuq dhe lëngun e perimeve në tenxheren me masën e përgatitur më lart. Temperatura të jetë e lartë, më pas reduktojeni në nxehtësi mesatare derisa perimet dhe thjerrëzat të jenë zbutur, rreth 30 minuta.

Hapi 3
Vendoseni masën në blender dhe përziejeni derisa të marri një trajtë kremoze. Më pas vendoseni sërish në zjarr për rreth 10 minuta. Shtoni ujë nëse është e nevojshme. Shërbejeni me kos.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here