Ushqimet me te mira per te pastruar zorren e trashe

0
919

Uji dhe fibrat janë themeli i një diete të shëndetshme. Kjo e fundit vepron si një furçë që largon gurët e jashtëqitjes nga muret e zorrëve, duke stimuluar njëkohësisht kontraktimet e muskujve dhe peristaltikën si ato të valëve. Si pasojë, koha e tranzitit të ushqimit dhe heqja e substancave të tretura zvogëlohet dhe tretja përmirësohet. Për më tepër, fibra ka aftësinë të mbajë lagështi në zorrën e trashë, duke zbutur kështu jashtëqitjen dhe duke e bërë më të lehtë kalimin.

Trupi përbëhet nga 70% i lëngshëm, dhe rezervat e tij humbasin gjatë ushtrimit fizik, temperaturës së lartë të trupit ose mjedisit, duke ngrënë sasi të mëdha mishi ose kripe. Ju mund t’i plotësoni ato duke respektuar dietën e pirjes. Sasia e rekomanduar ditore e ujit në ditë është e lehtë të llogaritet duke përdorur formulën, ku është gjysma e peshës Kjo do të thotë, me një peshë prej 55 kg, ju duhet të pini 8 gota (ose 2 litra). Për më tepër, është më mirë të merrni ujë në temperaturën e dhomës, megjithëse, nëse dëshironi, mund të zëvendësohet me çaj jeshil,

KËTO DHE AGJENTË TË TJERË TË DOBISHËM TË PASTRIMIT PËRMBAJNË GJITHASHTU:

Perimet dhe frutat e freskëta, të cilat janë një depo vitaminash dhe mikroelementesh dhe … burim fibrash. Më parë besohej se trupi duhet të hynte 20 – 35 gram. e kësaj substance në ditë, megjithëse nutricionistët modernë këmbëngulin se mjaftojnë 10 gramë.

Megjithatë, këtë minimum mund ta fitoni duke i konsumuar këto produkte 5-6 herë në ditë. Theksi duhet vënë në lakër, panxhar, agrume, mollë, kajsi, kumbulla.

Kos, kefir, produkte të qumështit të fermentuar. Ato përmbajnë probiotikë, të cilët janë baktere të ngjashme me ato që tashmë kolonizojnë zorrët.

Bran – ato përmbajnë prebiotikë – fibra dietike që siguron ushqim për bakteret e dobishme dhe ndihmon në rritjen e numrit të tyre.

Spirulina – përmban një sasi të madhe të klorofilit, i cili jo vetëm pastron zorrët, por gjithashtu ndihmon në qetësimin dhe shërimin e indeve të dëmtuara të traktit tretës. Falë tij, trupi gjithashtu merr më shumë oksigjen dhe heq më lehtë toksinat, Konsumi i rregullt, por i moderuar i spirulinës ndihmon në heqjen e kapsllëkut, sindromës së zorrëve të irrituara, peristaltikës së ngadaltë.

Vajrat vegjetale – ato përmbajnë acide yndyrore që lubrifikojnë dhe ushqejnë muret e zorrëve, duke lehtësuar kalimin e shpejtë të zgavrës përmes saj. Plus, ato shndërrojnë fibrat e patretshme në fibra të tretshme.

Farat e koprës – Jo vetëm që largon gazrat, por gjithashtu parandalon akumulimin e mukusit.

Çaji i mentes – lehtëson simptomat e pakëndshme në rast të çrregullimit, eliminon fryrjen. Xhenxhefili dhe rigoni kanë veti të ngjashme.

Kopra-Përmban një sasi të madhe të substancave që kanë veti anti-inflamatore dhe gjithashtu nxisin prodhimin e glutathione.Eshte një antioksidant që neutralizon toksinat.

Hudhra – përmban alicinë – një stimulues i fuqishëm imunitar. Produkti quhet një antibiotik natyral, i cili gjithashtu përmirëson peristaltikën, dhe gjithashtu vepron si një diuretik, duke nxjerrë njëkohësisht substanca të dëmshme.

Për shkak të efikasitetit të lartë të këtyre produkteve, përdorimi i shpeshtë i tyre në sasi të mëdha nuk rekomandohet. Gjëja kryesore këtu është të rregulloni dietën tuaj, duke i kushtuar vëmendje të veçantë ushqimit të shëndetshëm.

Më pas, pas disa muajsh, do të jetë e mundur të vërehet një përmirësim i shëndetit në përgjithësi, dhe tretjes në veçanti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here