Ushqimet qe duhet te shmangim per te luftuar dhjamosjen ne bark

0
4833

A ka një dietë specifike për të reduktuar yndyrën nga barku?  Le të zbulojmë se si ta bëjmë atë dhe cilat ushqime duhet të shmangim në një dietë kundër yndyrës së barkut.
Ka nga ata që thjesht nuk i durojnë ato rrotullat shtesë dhe nga ata që nga ana tjetër pranojnë pa telashe të kenë “proshutën”.  Pavarësisht se si e përjetojnë të gjithë praninë e tij, dhjami i barkut mbetet një tipar që bashkon shumë njerëz, pavarësisht gjinisë apo moshës.
Mbajtja e një beli të hollë dhe barku i sheshtë mund të jetë i vështirë për shkak të faktorëve që luajnë një rol, si gjenetika, stresi dhe shëndeti i mikrobiotës së zorrëve.  Ndonjëherë nuk është e lehtë të kundërshtojmë tendencën drejt së cilës trupi ynë drejtohet natyrshëm, por shpesh mjafton të zbatojmë truke të thjeshta për të vërejtur përmirësime.
Pra, për të eliminuar yndyrën e barkut, ndryshimi i dietës është padyshim hapi i parë.
Sigurimi që konsumoni ushqime të ndryshme me vlera ushqyese është thelbësore për të mbajtur një figurë dhe peshë të shëndetshme, por, pasi disa ushqime janë treguar se nxisin akumulimin e yndyrës së barkut, është mirë të dini se cilat ushqime duhet të shmangni në mënyrë që të luftoni yndyrën kokëfortë një herë e përgjithmonë. të gjitha.
Përpara se ta lini veten të josheni nga produktet që djegin yndyrën dhe të masakroheni në palestër, le të shohim se si të eliminoni yndyrën e barkut duke filluar me një dietë të synuar.
Si të eliminoni yndyrën e barkut dhe shkaqet e saj
Duke supozuar se trupi ka nevojë për një nivel të caktuar yndyre për të mbrojtur organet dhe për të siguruar një burim energjie kur nevojitet, dhjami i tepërt i barkut mund të jetë armiku i shëndetit.
Në fakt, kjo mund të përbëjë rreziqe për shëndetin kardiovaskular, të favorizojë zhvillimin e hipertensionit, rezistencës ndaj insulinës dhe diabetit të tipit 2.
Për më tepër, në një gjendje ku yndyra shoqërohet me një mënyrë jetese të ulur dhe një metabolizëm joaktiv, mund ta bëjë më të vështirë humbjen e peshës.  Në fakt, ka disa faktorë që mund ta bëjnë të vështirë eliminimin e yndyrës së barkut, si p.sh.
gjenetike që luan një rol të rëndësishëm për llojin e fizikës së një personi dhe për patologjitë e tij
stresi i zgjatur i lidhur me rreziqet profesionale, zgjedhjet e stilit të jetesës ose ngjarje të tjera të rëndësishme, të cilat mund të çojnë në një bark të zmadhuar me akumulime të yndyrës
metabolizmi që ngadalësohet me kalimin e moshës dhe e bën më të lehtë për trupin tonë heqjen e yndyrës, veçanërisht rreth belit një mikrobiotë e çekuilibruar e zorrëve që nuk rregullon siç duhet sistemin imunitar, metabolizmin dhe përgjigjen hormonale, duke çuar në fryrje, gazra, dispepsi dhe rritje të yndyrës së barkut;
menopauza e cila u shkakton grave një predispozicion për zhvillimin e yndyrës së barkut, për shkak të ndryshimeve hormonale që pësojnë;
dieta që mund ta kthejë peshoren drejt një linje të lakmueshme ose drejt akumulimit të yndyrës në bark në varësi të faktit nëse është e shëndetshme dhe e ekuilibruar apo e bazuar në ushqime të përpunuara, të pasura me yndyrë dhe me pak fibra.
Prandaj, për të eliminuar problemin, para së gjithash është e rëndësishme të veproni mbi shkaqet që parandalojnë humbjen e yndyrës dhe të lidhni një dietë më të ekuilibruar me një mënyrë jetese më të shëndetshme.
Me këtë në mendje, nuk është e nevojshme të privoni veten nga disa ushqime.  Moderimi është çelësi për promovimin e menaxhimit të shëndetshëm të peshës, rrafshimin e barkut dhe heqjen e dhjamit kokëfortë.
Eliminimi i yndyrës së barkut: ushqimet që duhen shmangur
Edhe pse ka lloje të ndryshme të fizikut, zgjedhja për të eliminuar ose reduktuar dhjamin e tepërt në bark nuk është vetëm estetike: do të thotë të kujdeseni për shëndetin tuaj, pavarësisht nga madhësia që mbani.
Për këtë qëllim nuk është e nevojshme të shkurtohen në mënyrë drastike kaloritë, por mjafton të pakësohet konsumi i disa ushqimeve.  Pra, le të shohim se si të eliminojmë yndyrën e barkut me dietë dhe çfarë të mos hani.
Ushqimet e skuqura
Tashmë është e qartë për të gjithë se konsumimi i tepërt i ushqimeve të skuqura është i dëmshëm për shëndetin.  Në veçanti, është thelbësore t’i kushtohet vëmendje llojeve të vajrave që përdoren për gatim, pasi disa janë më keq se të tjerët për shkak të niveleve më të larta të yndyrave të ngopura dhe të poliunsaturuara dhe pikës specifike të tymit.
Drithëra të rafinuara
Ndryshe nga drithërat, të cilat nuk janë të privuara nga lëndët ushqyese, drithërat e rafinuara si orizi i bardhë dhe mielli favorizojnë akumulimin e yndyrës në bark, sepse ato treten shpejt dhe kanë pak fibra.
Karbohidratet e thjeshta
Një pjatë e bukur me spageti ose një pjesë e lazanjave janë shumë të shijshme, por ato kontribuojnë në rritjen e belit dhe yndyrës së barkut nëse konsumohen me tepricë.  Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqernave të asimilueshme shpejt dhe yndyrave shtesë që përmbahen në salcë.
Në fakt diferencën e bën edhe kontributi i përbërësve të tjerë që përbëjnë pjatën.
Në këtë kuptim, është më mirë të preferoni drithërat dhe erëzat e thjeshta, ndoshta të bëra vetë me pak yndyrë.
Salcice
Para se të kafshoni një sanduiç, duhet të mbani mend se salsiçet si sallami, proshuta dhe sallami janë të lidhura me rritjen e indeksit të masës trupore dhe yndyrës së barkut.  Shkaku gjendet në yndyrnat e larta të ngopura që ato përmbajnë dhe marrja e kripës, të cilat kontribuojnë në yndyrën në bark, tretje të dobët dhe shtim të padëshiruar në peshë.
Djathë dhe produkte të qumështit
Disa studime tregojnë se konsumimi i produkteve të qumështit mund të jetë i dobishëm për metabolizmin.  Megjithatë, nëse dhjami kokëfortë i barkut është problem, është mirë t’i shmangni ato (sidomos ato më të shëndosha), sepse mund të krijojnë një çekuilibër të mikrobiotës së zorrëve dhe të favorizojnë depozitimet në zonën e barkut.
Nëse vërtet nuk bëni dot pa të, është më mirë të preferoni djathërat e freskët, jo të stazhionuar, të cilët përmbajnë më pak kripë dhe janë më të tretshëm.
Ushqimet e pasura me sheqer
Asnjë ëmbëlsirë në dietë është zakonisht rregulli i artë për humbjen e peshës.  Natyrisht, nuk është kurrë nevoja për të shkuar në ekstreme, por të sigurohesh që të reduktosh ëmbëlsirat dhe ushqimet e pasura me sheqer është hapi i parë për të humbur yndyrën e barkut.
Kjo vlen për produktet e pjekura të paketuara, si dhe pijet e gazuara, pijet alkoolike, ëmbëlsirat, reçelrat, ëmbëlsirat dhe erëzat me sheqer të shtuar.
Kushtojini vëmendje edhe frutave.  Ndërsa është i pasur me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese, ai përmban natyrshëm sheqerna, kështu që nëse konsumohet me tepricë mund të ndërhyjë në humbjen e peshës.
Ushqime të pasura me natrium
Ekziston një lidhje midis konsumimit të sasive të larta të natriumit dhe rritjes së yndyrës së barkut.  Në fakt, një tepricë e natriumit mund të çojë në rritjen e mbajtjes së ujit dhe ënjtjes.
Gjithashtu, sasia e tepërt e natriumit në dietë mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut.  Pra, kujdes nga patatinat e kripura, supat e konservuara, pica, mishi i kripur dhe ushqimet e ngrira.
Për të eliminuar yndyrën e barkut, pra, është e nevojshme të modifikoni dietën për t’i siguruar trupit ushqime ushqyese që përmirësojnë ekuilibrin e zorrëve.  Prandaj, kufizimi i konsumit të kategorive të caktuara të ushqimeve në favor të ushqimeve më të shëndetshme dhe më të plota është mënyra më e mirë për t’u kujdesur për shëndetin tuaj pa tepricë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here