USHQIMET QË NDIHMOJNË NE PROBLEMET E KAPSLLEKUT

0
660

Një listë e ushqimeve që ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.

Luftoni me kapsllëkun?  Ju sigurisht nuk jeni vetëm.  Edhe pse nuk është tema më magjepsëse, është shumë më e zakonshme nga sa mund të mendoni, pasi raportohet se prek 15% deri në 25% të popullsisë së përgjithshme.  Frekuenca, lloji dhe ashpërsia mund të ndryshojnë nga personi në person, megjithatë, shumica e ekspertëve pajtohen se tre ose më pak lëvizje të zorrëve në javë mund të tregojnë një problem.  Për fat të mirë, ka shumë faktorë të stilit të jetesës, duke përfshirë dietën, që mund të ndihmojnë në kufizimin e kapsllëkut ose lehtësimin e tij sapo të shfaqet.  Këtu është një listë e ushqimeve që mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.

Çfarë është kapsllëku?

Kapsllëku në përgjithësi përshkruhet si lëvizje të rralla të zorrëve ose lëvizje të zorrëve që janë të vështira për t’u kaluar.  Kjo mund të përfshijë më pak se tre lëvizje të zorrëve në javë, sforcim për të kryer jashtëqitje, ndjenjën e bllokimit, jashtëqitjen e fortë ose me gunga ose ndjesinë e evakuimit jo të plotë.

Edhe pse tretja do të ndryshojë nga një person në tjetrin, shumica e ekspertëve pajtohen që lëvizjet e zorrëve duhet të jenë të buta, të kalojnë lehtësisht nëpër trupin tuaj dhe të ndodhin çdo një deri në dy ditë.

A mund të ndihmojnë ushqimet me kapsllëkun?

Dy nga faktorët kryesorë në lëvizjet e rregullta të zorrëve janë fibrat dhe lëngjet.  Fibra ndihmon në rregullimin e përmbajtjes së ujit në jashtëqitjen tonë, duke zbutur jashtëqitjet në mënyrë që ato të kalojnë më lehtë përmes traktit tretës.  Në përgjithësi, kapsllëku ndodh kur ushqimi lëviz shumë ngadalë në zorrë, duke rezultuar në thithjen e tepërt të ujit, gjë që mund të rezultojë në jashtëqitje të forta, me gunga ose të thata që është e vështirë të kalohet.  Prandaj, kapsllëku mund të ndihmohet ose lehtësohet duke konsumuar ushqime me fibra të lartë dhe ujë të mjaftueshëm.

Ushqimet për të ndihmuar kapsllëkun

Për fat të mirë, dieta mund të luajë një rol të madh në parandalimin dhe lehtësimin e kapsllëkut.  Këtu është një listë me 14 ushqime që ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut në mënyrë natyrale.

1. Uji

Dehidrimi është një nga simptomat më të zakonshme të kapsllëkut.  Duke pasur parasysh se uji ndihmon në hidratimin e trupit, zorrës së trashë dhe jashtëqitjes sonë, dehidratimi mund të çojë në jashtëqitje të forta dhe me gunga dhe të shkaktojë kapsllëk.  Megjithëse sasia e saktë e kërkuar e ujit do të ndryshojë nga një person në tjetrin, si rregull i përgjithshëm, synimi për të pirë 2 deri në 2,5 litra ujë çdo ditë është një vend i mrekullueshëm për të filluar.

2. Kumbulla të thata (dhe fiq)

Kumbullat e thata janë të njohura gjerësisht si një ilaç natyral për kapsllëkun.  Kumbullat e thata, ose kumbullat e thata, janë të pasura me fibra të patretshme, veçanërisht celulozë, e cila rrit sasinë e ujit në jashtëqitje dhe ndihmon në shtimin e masës.  Kumbullat e thata përmbajnë gjithashtu sorbitol, një alkool natyral i sheqerit që është treguar të ketë një efekt laksativ.  Një racion prej 1 ons kumbulla të thata, rreth 3 kumbulla të thata, siguron 2 gram fibra, që është afërsisht 8% e marrjes së rekomanduar ditore.  Edhe pse lëngu i kumbullave të thata është gjithashtu një ilaç popullor, ai nuk përmban aq shumë fibra sa kumbullat e freskëta ose kumbullat e thata, kështu që përpiquni të kufizoni lëngun dhe të zgjidhni të gjithë frutat.

3. Mollët

Jo vetëm që mollët përmbajnë fibra, por ato përmbajnë një lloj specifik të fibrave të quajtur pektinë që shndërrohet në acide yndyrore me zinxhir të shkurtër në zorrën tuaj, të cilat mund të ndihmojnë në tërheqjen e ujit në zorrën e trashë, zbutjen e jashtëqitjes dhe rritjen e kohës së kalimit.  Një mollë e mesme (182 gram) me lëkurë përmban 4.4 gram fibra, që është 17% e marrjes së rekomanduar ditore.

Mollët janë rostiçeri origjinale, por gjithashtu funksionojnë jashtëzakonisht mirë në kiflet e mollëve të bëra në shtëpi dhe produktet e pjekura.

4. Dardha

Dardha është një tjetër frut me shumë fibra që mund të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut.  Një dardhë e mesme (178 gram) me lëkurë përmban 5,5 gram fibra, që është 25% e marrjes së rekomanduar ditore.  Ashtu si mollët, dardha përmban fibra të tretshme, sorbitol, fruktozë dhe përmbajtje të lartë uji.  Për sa më shumë përfitime shëndetësore, është mirë të hani dardha me lëkurë të paprekur, pasi përmban lëndë ushqyese të dobishme.

Dardha është një rostiçeri e shkëlqyeshme më vete, mund t’i hidhet sipër sallatave për një kafshatë të freskëta, të pjekura në bukë ose të gatuhen në tërshërën tuaj të mëngjesit.

5. Kos & Kefir

Kosi dhe kefiri janë produkte qumështi të fermentuara, të cilat përmbajnë baktere të dobishme, të njohura si probiotikë, që janë treguar të dobishëm për shëndetin e zorrëve dhe tretjen.  Bakteret e gjalla në kos, veçanërisht Lactobacillus acidophilus dhe Bifidobacterium lactis, janë treguar të dobishme në zbutjen e kapsllëkut.  Megjithatë, jo i gjithë kosi përmban baktere të gjalla të dobishme, prandaj, është e domosdoshme që të lexoni përbërësit për t’u siguruar që po konsumoni kos pa shije që përmban baktere probiotike për përfitime optimale shëndetësore. Kosi mund të konsumohet më vete, të përdoret si erëz ose të piqet direkt në petulla dhe kifle.

6. Mjedra (dhe manaferrat e tjera)

Manaferrat, veçanërisht mjedrat, janë një ushqim i shkëlqyer për të ndihmuar kapsllëkun.  Një porcion me 1 filxhan (123 gram) me mjedra përmban 8,0 gram fibra, që është 32% e dozës së rekomanduar ditore.  Mjedrat përmbajnë një farë të vogël në çdo kafshatë, e cila ndihmon në rritjen e përmbajtjes së tyre të përgjithshme të fibrave, dhe janë gjithashtu një nga ushqimet më hidratuese me 105 gram ujë 1 filxhan.

Manaferrat mund të konsumohen të freskëta ose të ngrira, të përziera në smoothie ose sipër tërshërës, jogurtit ose sallatave.

7. Spinaqi (dhe zarzavate të tjera)

Spinaqi është një burim i mirë fibrash, si dhe magnezi, i cili konsiderohet si relaksuesi i muskujve të natyrës dhe mund të ndihmojë në relaksimin e indit të muskujve të lëmuar në zorrën e trashë për të lehtësuar kalimin e jashtëqitjes dhe për të lehtësuar kapsllëkun.  Një porcion me 1 filxhan (180 gram) spinaq të gatuar përmban 4.3 gram fibra, që është 17% e dozës së rekomanduar ditore.  Përveç spinaqit, brokoli, lakrat e Brukselit, lakra jeshile dhe chard zvicerane janë gjithashtu burime të mira të fibrave të patretshme, të cilat mund të ndihmojnë në kapsllëk. Spinaqi është një nga zarzavatet më të gjithanshme me gjethe pasi mund të hahet i papërpunuar ose i gatuar dhe zbehet deri në atë pikë sa mund të kalojë pa u vënë re në pjata.  Spinaqi mund të shtohet në vezët tuaja të mëngjesit, të gatuar në supa dhe zierje, makarona, kerri ose si një pjatë e thjeshtë anësore.

8. Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë një burim i mirë i fibrave të tretshme, në formën e pektinës, por kryesisht përmbajnë fibra të patretshme në formën e celulozës dhe linjinës.  Një patate e ëmbël mesatare (130 gram) përmban 3,9 gram fibra, që është 16% e marrjes së rekomanduar ditore.  Lëkura përmban pjesën më të madhe të fibrave, prandaj sigurohuni që ta lini atë për përfitim maksimal.

Patatet e ëmbla mund të pjeken, piqen, zihen në avull, zihen ose pure, dhe funksionojnë shumë mirë në tasa, supa, zierje ose si hash mëngjesi.

9. Fasule & Thjerrëza

Të njohura edhe si bishtaja, fasulet, thjerrëzat dhe qiqrat janë një nga ushqimet më të lira me fibra dhe janë të shkëlqyera për të ndihmuar kapsllëkun.  Një porcion 1 filxhani (172 gram) fasule të zeza të gatuara përmban 15.0 gram fibra, që është 60% e dozës së rekomanduar ditore, ndërsa një porcion 1 filxhani (198 gram) thjerrëza të gatuara përmban 15.6 gram fibra, që është  63% e marrjes së rekomanduar ditore.  Fasulet dhe thjerrëzat përmbajnë një përzierje të fibrave të tretshme dhe të patretshme, në mënyrë që të ndihmojnë në shtimin e masës së jashtëqitjes dhe lehtësimin e kalimit në të njëjtën kohë.

Fasulet dhe thjerrëzat funksionojnë mirë në supa dhe zierje, si dhe në pjata të ftohta si sallatat e përgatitura dhe salcat kremoze.

10. Supë

Lëngu i viçit, lëngu i pulës, lëngu i perimeve ose supat me supë janë një tjetër ushqim i shkëlqyer për të ndihmuar kapsllëkun.  Jo vetëm që lëngu është kryesisht ujë, i cili mund të ndihmojë në hidratimin e zorrës së trashë, por disa lëngje mishi, por lëngjet e kockave përmbajnë minerale shtesë, duke përfshirë magnezin dhe yndyrna të shëndetshme, të cilat mund të ndihmojnë në relaksimin dhe zbutjen e mureve të zorrëve dhe lehtësimin e kalimit të jashtëqitjes.  Për të mos përmendur, supat me bazë supë të mbushura me perime mund të ndihmojnë për të shtuar një dozë të shëndetshme fibrash në të njëjtën kohë.

Lëngu i kockave i bërë në shtëpi është shumë i thjeshtë për t’u bërë dhe mund të konsumohet vetë ose të përdoret në supa, zierje ose rizoto.

11. Angjinarja

Angjinaret, veçanërisht angjinaret e Jeruzalemit, janë të pasura me antioksidantë dhe janë veçanërisht të pasura me fibra të njohura si inulin.  Një angjinar i zier mesatarisht (120 gram) përmban 10,3 gram fibra, që është 41% e dozës së rekomanduar ditore.  Inulina, fibra që gjendet tek angjinaret, është një formë e fibrave prebiotike e cila është treguar se stimulon rritjen e baktereve të dobishme në zorrë dhe mbështet tretjen.  Inulina gjithashtu është treguar se rrit frekuencën e jashtëqitjes, përmirëson qëndrueshmërinë dhe zvogëlon kohën e kalimit të zorrëve.

Angjinaret mund të piqen, të zihen në avull ose të zihen dhe funksionojnë mirë si një pjatë e thjeshtë anësore, në zhytje, ose si një mbushje për sallata ose pica.

12. Tërshëra (dhe drithëra të tjera të plota)

Drithërat integrale si tërshëra dhe thekra janë burime të mira të fibrave dietike.  Tërshëra përmban një sasi të madhe të beta-glukanit, një formë e fibrave të tretshme, e cila është lidhur me uljen e niveleve të kolesterolit, uljen e sheqerit në gjak dhe reagimin ndaj insulinës dhe rritjen e rritjes së baktereve të mira në traktin tretës.  Një racion 1/2 filxhani tërshërë të thatë (40 gramë) përmban 4,1 gram fibra, që është 16,5% e marrjes së rekomanduar ditore.  Përveçse është një burim i mirë i fibrave, tërshëra është me pak kalori dhe një burim i mirë i manganit, fosforit, magnezit, bakrit, hekurit, zinkut, folatit, si dhe vitaminave B1 dhe B5.

Tërshëra është një përbërës i lirë dhe i gjithanshëm duke e bërë atë një ushqim të mrekullueshëm të përditshëm dhe një element kryesor të qilarit.  Përdorini ato në qullin tuaj të mëngjesit, bollgurin e pjekur ose kiflet tuaja të preferuara

13. Agrumet

Agrumet si limoni, limonet, portokallet dhe grejpfrutet janë një burim i mirë i fibrave të tretshme dhe ujit.  Për shembull, një portokall mesatar (159 gram) përmban 7.2 gram fibra, që është 29% e marrjes së rekomanduar ditore.  Sipas mjekësisë Ayurvedic, natyra acidike e disa frutave agrume, domethënë limonit dhe limonit, mund të ndihmojë gjithashtu në stimulimin e procesit të tretjes duke mbështetur prodhimin e HCL në stomak, i cili mund të ndihmojë në stimulimin e lëvizjes peristaltike të nevojshme për lëvizjen e zorrëve.  ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.

Agrumet, si portokalli dhe grejpfruti, më së miri konsumohen të tëra vetëm për përfitime optimale të tretjes, ndërsa limonët dhe limonët mund të shtohen në ujë.

14. Çajra bimorë (dhe kafe)

Disa çajra mund të ndihmojnë me kapsllëkun, drejtpërdrejt ose tërthorazi.  Duke qenë se çaji është kryesisht një burim uji, ai mund të ndihmojë në hidratimin e zorrës së trashë, ndërsa bimët specifike mund të kenë një efekt laksativ ose relaksues të muskujve për të ndihmuar në kapsllëk.  Çaji i senës, kaskarës dhe luleradhiqes përdoren zakonisht në mjekësinë bimore, pasi ato duket se kanë një efekt laksativ dhe, për rrjedhojë, mund të punojnë për të stimuluar lëvizjen në zorrët.  Ndërsa çaji i xhenxhefilit, çaji i mentës dhe çaji i rrënjës së jamballit gjithashtu duket se ndihmojnë tretjen.  Xhenxhefili është një bar “ngrohës” që mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes së përgjithshme, ndërsa mente ka efektin qetësues të mentolit dhe mund të ndihmojë në relaksimin e muskujve të traktit tretës, dhe rrënja e jamballit thuhet se ka veti të forta anti-inflamatore dhe  është përdorur në mjekësinë kineze si ndihmesë tretëse për shekuj me radhë.

Kafeina gjithashtu mund të stimulojë kontraktimet e muskujve në sistemin tuaj të tretjes, gjë që mund të ndihmojë në lëvizjen e zorrëve.  Edhe pse herë pas here mund të përdorni kafen për të ndihmuar kapsllëkun, ajo nuk rekomandohet si zgjidhje pasi mund të ketë një efekt dehidratues kur përdoret shumë.  Në vend të kësaj, përqendrohuni në pirjen e ujit të mjaftueshëm, konsumimin e fibrave adekuate dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të zorrëve për sukses afatgjatë të tretjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here