Virozat dhe dhimbjet e fytit, provoni kombinimin hudhra me banane

0
361

A ju duket e çuditshme kombinimi i bananes me hudhrën?

Nëse i hani këto të dyja do të ndiheni mirë dhe veçanërisht nëse vuani nga dhimbjet e fytit! Është më e mira për shëndetin tuaj!

Një nga simptomat kryesore të viruseve të dimrit është dhimbja e fytit, e cila zakonisht e vështirëson të folurin dhe gëlltitjen. Ju mund të tundoheni të vraponi menjëherë te mjeku juaj, por disa ilaçe shtëpiake shkojnë përtej medikamenteve dhe kanë efekt të menjëhershëm, ndaj ju mund të provoni produktet e mëposhtme në shtëpi:

Hudhra: Me një efekt të fortë antibakterial, hudhra ofron lehtësim të menjëhershëm nga dhimbja e fytit ose ndonjë infeksion i fytit. Mund të përtypni disa thelpinj hudhër të papërpunuar ose thjesht t’i shtoni në supën tuaj për të qëndruar të shëndetshëm. Përndryshe, hudhrën mund ta përdorni në pjata të ndryshme që gatuani.
Banania është e pasur me vitaminë C, si rezultat i së cilës mbron sistemin imunitar. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë B6 dhe minerale si kaliumi dhe kalciumi. Duke qenë e butë në natyrë, është edhe mjaft e lehtë për t’u gëlltitur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here