Vlerat e pakontestuara te preshit

0
140

Preshi

Shpesh eshte nënvlerësuar per vlerat e saj. Vlerat e saj kurative dhe ushqyese njiheshin qe ne  Greqine dhe Romen e Lashtë, Por edhe  Egjiptianët e vleresonin per vlerat e saj te jashtezakonshme   terapeutike. Perandori romak Nero gjithashtu e pinte  lëngun e preshit për të forcuar zërin.

Vlerat e padiskutueshme te preshit fillojnë që nga lehtësimi i dhimbjeve të fytit, tek mbajtja larg e gurëve në veshka, deri ne luftimi i qelizave kancerogjene.

Ndihmon në funksionimin e mirë të veshkave

Duke qenë se preshi përmban 1/8 e e sasisë ditore të potasit që duhet të marrë një i rritur, inkurajon në funksionimin e mirë të veshkave duke shërbyer si diuretik.

Ndihmon te kemi një zemër të shëndetshme

Ngrënia e preshit ka treguar se ul kolesterolin e keq dhe në të njëjtën kohë rrit kolesterolin e mirë.

Kjo është shumë e rëndësishme për të parandaluar trashjen e pllakave të enëve të gjakut që gjenden në disa lloj sëmundjesh.

Nëse pllakat trashen shumë apo këputen ato mund të shkaktojnë atak kardiak ose hemoragji.

Perimet e familjes allium, ku përfshihet dhe preshi ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, një faktor tjetër që kontribuon në sëmundjet kardiake.

Për stabilizimin e sheqerit në gjak

Preshi është një burim shumë i mirë me manganez dhe vitaminë B6, vitaminë C, folat dhe hekur.

Të gjithë këto ushqyes veprojnë në trupin e njeriut duke stabilizuar sheqerin në gjak. Po ashtu duke ulur përthithjen e sheqerit nga trakti tretës.

I shkëlqyer dhe për nënat shtatëzëna

Preshi është një burim shumë i mirë me vitaminë B dhe folat. Folati është shumë i rëndësishëm për gratë shtatëzëna duke ulur rriskun për defektet e shtyllës kurrizore.

Një porcion me presh të gatuar përmban gati 1/3 e sasisë së folatit të rekomanduar për konsum nga një i rritur.

Për një dietë të shëndetshme

Preshi është një zgjedhje e shkëlqyer për të gjithë ata që duan të ndjekin një dietë të shëndetshme, duke qenë se ka pak kalori dhe është plot me vitamina e minerale

Tretet shumë më shpejt se qepët dhe ka vlera laksative, antiseptike, diuretike dhe ndihmon kundër artritit.

ELEMENTET AKTIVE TË PRESHIT

Preshi përmban (3):

Vitaminat (A, C, K…)

Mineralet (kalium, kalcium, hekur, fosfor, squfur, magnez).

Vajrat esencialë, përbërja e të cilave mund të zbulohet,

Proteinat e squfurit,

Acidi Askorbik

Acidi nikotinik,

Nga tiamina,

Nga riboflavina,

carotenes

Shumë antioksidantë si tiosulfonatet

polifenolet, duke përfshirë flavonoidin kaempferol

Megjithëse më pak të studiuara mirë se perimet e tjera të aluminit (veçanërisht hudhra dhe qepët), prashi megjithatë përmban shumë përbërës squfuri që janë të ngjashëm ose identikë me përbërjet e squfurit në këto perime të tjera të studiuara më mirë.

Sasia e madhe e squfurit që gjendet tek preshi mund të luajë një rol të rëndësishëm në mbështetjen e sistemeve antioksiduese dhe detoksike të trupit tonë, si dhe në formimin e indit lidhor.

Edhe pse preshi përmban proporcionalisht më pak tiosulfonate se hudhra, ato ende kanë sasi të konsiderueshme të këtyre grupeve të antioksidantëve si dialil disulfidi, dialil trisulfidi dhe alil propil disulfidi.

Këto komponime kthehen në alicinë me reaksion enzimatik kur kërcelli i preshit i nënshtrohet shtypjes, prerjes etj. Rezistenca totale e matur antioksiduese e 100 gram presh është 490 TE (ekuivalentët e Trolox).

Preshi është mesatarisht i ulët në kalori. 100 g kërcell të freskët përmbajnë 61 kalori. Përveç kësaj, kërcellet e zgjatura ofrojnë sasi të mira të fibrave të tretshme dhe të patretshme.

ESHTE NJË BURIM I SHKELQYER I VITAMINAVE TË NDRYSHME

Preshi është një burim i shkëlqyer i vitaminave që janë thelbësore për një shëndet optimal.

Rrjedhat e tyre me gjethe përmbajnë vërtet disa vitamina thelbësore si piridoksinë, acid folik, niacinë, riboflavinë dhe tiaminë në përmasa të përshtatshme.

Acidi folik është thelbësor për sintezën e ADN-së dhe ndarjen e qelizave. Nivelet e tyre adekuate në dietë gjatë shtatzënisë mund të ndihmojnë në parandalimin e defekteve të tubit nervor tek të porsalindurit.

Përveç kësaj, preshi është një nga burimet më të mira të vitaminës A dhe antioksidantëve të tjerë, flavonoideve fenolike si karotina, ksantina dhe luteina.

Ato janë gjithashtu një burim i vitaminave të tjera thelbësore si vitamina C, vitamina K dhe vitamina E (5).

Vitamina C ndihmon trupin e njeriut të zhvillojë rezistencë ndaj agjentëve infektivë dhe të eliminojë radikalet e lira të dëmshme pro-inflamatore.

Përveç kësaj, kërcelli i preshit përmban sasi të vogla të mineraleve si kalium, hekur, kalcium, magnez, mangan, zink dhe selen.

Për të lexuar: Përfitimet e lëngut të angjinares

MBRON TRUPIN KUNDËR KANCERIT

Lëngjet e preshit janë një burim i mirë i sulfideve të alilit të cilat janë treguar se zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit, veçanërisht kancerit të stomakut, kancerit të prostatës dhe kancerit të zorrës së trashë.

MBRON NGA SËMUNDJET E ZEMRËS

Disa studime kanë treguar se anëtarët e familjes Allium, duke përfshirë preshin, kanë një efekt të lehtë në uljen e presionit të gjakut dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës si arterioskleroza, goditjet në tru dhe dështimi i zemrës.

Preshi u tregua në këtë studim (6) se ndihmon në mbrojtjen dhe përmirësimin e funksionit të mëlçisë.

LUFTON INFEKSIONET

Lëngjet e preshit funksionojnë edhe si një agjent antiseptik, i cili ndihmon trupin të luftojë infeksionet. Mund të aplikoni pak lëng (ekstrakt) presh në një plagë për të parandaluar infeksionin.