A e dini pse shtojme peshë?

0
1650

A e dini pse shtojme peshë?

*Faktori gjenetik
*Perdorimi i medikamenteve qe si kunderindikacion ka shtimin ne peshe, kortizonikeve, kontraceptiveve

* Crregullimi i hormonit te tiroides
*Crregullimet hormonale shoqerohen me ndryshim te metabolizmit dhe pas te 30-ave deri ne nje faze menopauze grate jane te rrezikuara.
* Jeta sedentare,qendrimi me ore te tera para kompjuterit,perdorimi i telefonise celulare,ashensorit,makines

*Konsumi i alkolit
*Konsumimi i pijeve me gaz,dhe lengjeve te frutave ne kutia apo pijeve energjike
*Anashkalimi i vakteve, mosngrenia e mengjesit dhe konsumimi i darkes ne oret e vona te nates
*Konsumimi pa kriter i cokollatave, embelsirave,byrekeve,fast food-eve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here