Arra e Kokosit: Zonja e Shëndetit të Shkëlqyer

0
48

Arra e Kokosit :

* i jep energji trupit dhe te mban ne forme
* lufton viruset që shkaktojne gripin, hepatitin c, herpesin, siden, fruthin , etj.
* Sulmon mikrobet që shkaktojne ulcera, acarime fyti, acarime në rrugët urinare, sëmundje te, mishit të dhembeve dhe kavitete, pneumoni, gonorrene etj.

* Jep shumë energji dhe vitalitet edhe tek sportistët.
* Përmirëson tretjen dhe ndihmon trupin të përvetesojë vitaminat dhe aminoacidet apo mineralet .
* Përmirëson sekretimin e Insulines dhe funksinimin e glukozës në gjak.

* Çliron stresin ne pankreas
* Pakeson rrezikun e diabetit.
* Përmireson përvetësimin e kalciumit dhe magnezit dhe ndihmon për dhëmbë dhe kocka më të forta.

* Parandalon osteoporozën.
* Parandalon kolitin dhe ulçerën ne stomak.
Ndihmon për një tretje më të mirë e shton metabolizmin.
* Qetëson acarimet e hemorroideve
*Redukton acarimet e skuqjet e lëkures.

* Ndihmon dhe në forcimin e përmirësimin e indeve të lëkurës.
* Forcon sistemin imunitar.
* Parandalon kancerin e gjirit, zorres se trashe
*Permirëson kolesterolin dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

*Mbron arteriet e zemrës nga arteroskleroza në këtë mënyrë e mbron zemrën nga sëmundjet.
*Mbron dhëmbët nga kariesi dhe prishja.

*Funksionon si antioksidant i fuqishem.
*Mbron organizmin nga radikalet e lira te cilat shkaktojnë plakje dhe degradim te organizmit ne pergjithësi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here