Kek me kungull dimeror

0
753

Jemi pikerisht ne periudhën kur kungulli është protagonist i tryezës sonë. Këtu është një recetë e thjeshtë ëmbël, e shkëlqyer për një mëngjes të shijshëm ose për një meze të lehtë të ndryshme.

Përbërësit:

250 gr kungull
250 gr miell
1 vezë
120 gr sheqer
50 ml qumësht
60 gr bajame të grira imtë
1 kos 500 ML
1 qeskë pluhur pjekjeje
Kanellë

Procedura:

Fillimisht vendoseni kungullin nē avull (në mikrovalë ose tenxhere, si të preferoni), dhe pasi tē jetë zbutur bëni një pure.

Hidhni një sasi të vogël sheqeri në mënyrë që t’a bëni atë si krem.

Përzieni miellin me sheqer, bajame dhe kanellë.

Shtoji vezë, kos dhe purenë e kungullit.

Punojeni me duar brumin derisa të bëhet shumë i butë dhe homogjen (nëse duhet shtojini më shumë qumësht: varet nga lloji i miellit dhe qumështit që përdorni).

Derdhni përzierjen në tepsi mbi të cilën vendosni një letër pjekjeje tē njomē.

Piqeni në furrë të nxehur dhe ventiloni në 180 gradë për 40 minuta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here