Kur sistemi juaj tretes nuk funksionon mire…

0
1342

– Pini ujë me limon. Dehidratimi shkakton probleme me tretjen. Pini rreth 8 gota uji në ditë. Ju do të përmirësoni procesin e tretjes, dhe do të fitoni energji.

-Mbani mëlçinë të shëndetshme- duke funksionuar si duhet, nuk do të keni probleme. Konsumoni karrota, panxhar, lulelakër dhe eliminoni duhanin dhe alkolin.

-Konsumoni ushqime që permbajne glutaminë- ndihmon tretjen dhe redukton inflamacionin. Ushqime të pasura me glutaminë janë: spinaqi, veza, peshku, mishi, panxhari, majdanozi, produktet e qumështit dhe fasulet, lëngjet e freskëta të frutave dhe perimeve mund të jenë gjithashtu një zgjedhje e mirë.

-Ushqimet e fermentuara dhe probiotiket përmbajnë bakterie të mira të cilat ndihmojnë në përmirësimin e sistemit të tretjes.

– Qëndroni larg dietave-nëse vuani nga çregullimet e tretjes duhet ti harroni ato. Dietat dëmtojne metabolizmin .
-Ushqehuni ngadale, pasi ndikon shumë mirë në sistemin e tretjes dhe ju ndihmon për të ndjerë më pak uri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here