Mëngjes i shijshëm/ Omletë me Perime

0
691

Një recetë perfekte për vaktin e mëngjesit, për të gjithë familjen tuaj.

E shpejtë, e shijshme dhe e shëndetshme! Kujdes me sasinë e gjalpit sepse sic e dini gjalpi përmban shumë kalori.

Përbërësit:
▪ 4 vezë
▪ 1 qepë e kuqe
▪ djathë kaçkavall
▪ 2 speca
▪ 1 domate të madhe
▪ kripë, piper
▪ pak qumësht
▪ gjalpë

Përgatitja:
Presim specat, qepët dhe domatet; domatet në feta, specat dhe qepët i presim në shirita të hollë.
Rrahim dy vezët veç e veç. I shtojmë pak qumësht secilës dhe kripë me piper.
Në tigan, hedhim së pari pak gjalpë e më pas vezët e rrahura.

Sapo të piqen nga njëra anë, i kthejmë dhe hedhim të gjitha perimet.
I lëmë për pak minuta të gjitha bashkë në tigan dhe e palosim vezën si në fotografi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here