Muesli: ideale për mëngjes!

0
199

Granola është një përzierje me thekon tërshërë, fruta të freskëta ose të thata, fara dhe arra që mund t’i konsumojmë në mëngjes me qumësht ose kos.

 

Konsumimi i tij për mëngjes na lejon të ruajmë ndjenjën e ngopjes për më gjatë, të reduktojmë majat e sheqerit në gjak.

Mund ta përgatisim në shtëpi sipas shijeve tona.

Receta e mueslit të bërë në shtëpi:
(doza për rreth një javë)

200 g thekon tërshëre me drithëra të plota
> 200gr arra te perziera ku perfshihen lajthia, arrat, bajamet

> 50 g fara të përziera, duke përfshirë farat e lulediellit, chia-s, kungullit dhe susamit
> 50gr rrush
> 30 g arrë kokosi të paëmbëlsuar të dehidratuar ( te thate)

Përzieni gjithçka të papërpunuar dhe ruajeni në një kavanoz hermetik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here