Një Gotë Me Lëng Shege…për shëndet, fuqi dhe energji

0
380

A e dini se burrat që pinë një gotë me lëng shege në ditë, jo vetëm mbrohen nga kanceri i prostatës, por edhe rregullojnë sistemin e tyre sistolik, punën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Katër gota me një lëng të tillë do të plotësonin 50 % të nevojave tuaja ditore për Vitaminën C. Permban flavonoide, acidin punusik dhe acidin elagik. Krahas kesaj shega eshte nje frute i pasur me vitamina dhe ostrogjen, hormonin femeror. Nese i hedhim nje sy studimeve shkencore rreth kancerit te prostates shohim rezultate shume pozitive.

Gjithashtu flitet shume edhe per efektet pozitive te saj ndaj kancerit te kolones dhe gjirit. Ajo permban dhe efekte mbrojtese ndaj forcimit te eneve te gjakut, diabetit dhe semundjeve te zemres. Ne nje studim tjeter eshte pare se shega ka aftesine e djegies se yndyres dhe te dobeson.

Konsumoni sa me shume shege pasi:

1-Mbron nga kanceri i prostatës
2-Rregullojnë sistemin sistolik
3-Rregullojnë punën e zemrës dhe presionin e gjakut
4-Përmban vitaminën C
5-Shton rezervat e vitaminave në organizëm

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here