Për një shëndet më të mirë, një filxhan çaj para gjumit

0
1003

Çaji është një pije e rëndësishme mijëra-vjecare dhe ka qenë një pjesë e rëndësishme kulturore në shumë shtete të botës, si pjesë e ceremonive madhështore por edhe për të filluar revolucione.

 

Por caji nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë dhe për paraqitjen botërore por edhe për shkak të një sërë benefiteve të tjera. Ja ku janë disa arsye pse duhet të shtoni një filxhan caj në rutinën tuaj ditore.

Çaji mund të jetë beneficial për të gjithë trupin sic mund të shihni nga efektet e mrekullueshme.
Çaji përmban antioksidantë. Antioksidantët mund të ndihmojnë të parandaloni plakjen e parakohshme dhe të ndihmoni qelizat tuaja të rigjenerohen dhe të riparohen.

Cajëra të të gjitha varieteteve përmbajnë nivele të polifenolëve të anti-oksidantëve që mund të ndihmojnë trupin tuaj të jetë më i shëndetshëm dhe disa studime tregojnë që mbajnë larg disa lloje kanceresh.

Çaji përmban më pak kafeinë se kafeja. Ndërkohë që janë disa benefite potenciale shëndetsore duke konsumuar sasi të moderuara të kafeinës, të pini në sasi të larta është keq për zemrën dhe organe të tjera. Çaji ju mban të hidratuar. Dituria konvecionale tregoi që pijet me kafeinë më shumë ju dehidratojnë sesa ju hidratojnë.

Studimet kanë treguar që kafeina nuk bën dallim nëse ju konsumoni 5-6 gota në një kohë. Çaji në fakt ka treguar që mund të jetë më i shëndetshëm se uji në disa raste sepse ju mban të hidratuar duke ju siguruar antioksidantë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here