Përfitimet shëndetsore të bromelinës

0
209

Në botën mjekësore, ky përbërës i mrekullueshëm prej shekujsh është përdorur për shkak të vetive anti-inflamatore dhe si agjent anti-ënjtje.

Sipas studimeve bromelina mund të përdoret për të trajtuar një sërë sëmundjesh. Bromelina ndihmon gjithashtu për të relaksuar muskujt e tensionuar dhe indet lidhës. Fuqia shëruese e këtij përbërësi është me të vërtetë e mahnitshme.

Bromelina përdoret për të trajtuar një sërë problemesh shëndetsore si:
-Alergji
-Artriti
-Astma
-Sëmundje auto-imunitare
-Kancer
-Sëmundje auto-imunitare
-Infeksione të sinusit
-e shumë të tjera

1.Kanceri
Jo thjesht një trajtim efektiv kundër kancerit në mushkëri por sipas studimeve të kryera , bromelina ka potencialin për t’u zhvilluar si agjent terapeutik për të kuruar kancerin malinj.

2.Crregullimet e tretjes
Bromelina ka treguar që mund të ndihmojnë trupin të tresë më mirë ushqimin dhe për të përthithur nutrientët në mënyrë eficiente. Si dhe është jashtëzakonisht efektive për të shëruar problemet me traktin gastro-intestinal.

-Sëmundje inflamatore të zorrëve
-Koliti ulcerative
-Dispepsi
-Kancer i zorrës së trashë
-Kapsllëk
-Semundja Crohn

3.Shërim i shpejtë nga operacionet apo plagët
Një studim u publikua ku u vlerësuan efektet e bromelinës , u morën në studim pacientët që pas një operacioni kishin dhimbje dhe ënjtje të vazhdueshme. Fatkeqësisht ilacet dhe antibiotikët nuk janë vetëm pak efektive, por sjellin me vete një sërë efektesh anësore.

Rreth 80 njerëz morën pjesë në studim dhe ata që morën bromelinë përshkruan dhimbje dhe ënjtje më të ulët se ato që thjesht morën disa ilace kundër dhimbjes. Bromelina ka veti anti-inflamatore që e bëjnë një zvëndësues natyral për shumë mjekime të dëmshme.

4. Alergji dhe Astma
Gazeta “Evidenced-Based Complementary and Alternative Medicine” nënvizoi rezultatet e një studimi që tregoi efektet e bromelinës në minjtë me astmë. Ky studim tregoi disa rezultate interesante. Përveçse që tregon se bromelina redukton sensibilizimin alergjik, u zbulua se zhvillimi i sëmundjes alergjike të rrugëve të frymëmarrjes gjithashtu u zvogëlua dukshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here