Si të ulni kolesterolin në menopauzë…

0
224

Pse kolesteroli dhe trigliceridet rriten në menopauzë?

Deri në moshën e menopauzës, e cila fillon mesatarisht rreth 50-55 vjeç, gratë kanë një rrezik më të ulët për të zhvilluar çrregullime kardiovaskulare, sepse estrogjenet dhe progestogjenët (hormonet kryesore seksuale femërore) luajnë, ndër aktivitetet e tyre të shumta, një efekt mbrojtës në arteriet. , duke ulur shanset për aterosklerozë dhe komplikime të tjera të enëve.

Megjithatë, me ardhjen e menopauzës, prodhimi i estrogjenit zvogëlohet fiziologjikisht dhe, me të, zvogëlohet edhe mbrojtja nga rreziku kardiovaskular. Kjo është arsyeja pse analizat e gjakut (profili i lipideve) te shumë femra në postmenopauzë përkeqësohen dhe fillojnë të kenë nivele të larta të kolesterolit dhe triglicerideve. Rënia e estrogjenit tek gratë mbi 50 vjeç është, në fakt, e lidhur ngushtë me: Kolesterolemia, pra nivele të larta të kolesterolit total në gjak; Nivelet e larta të kolesterolit LDL, ai i përcaktuar si “i keq”, i cili bart yndyrën (kolesterolin) nga mëlçia në indet e të gjithë trupit të gruas; Reduktimi i niveleve të kolesterolit HDL, pra ai i përcaktuar si “i mirë”, që transporton yndyrën nga indet në mëlçi, duke vepruar si “pastrues” i enëve të gjakut.

Nivele të larta të triglicerideve, veçanërisht nëse ndiqni një dietë të pabalancuar dhe jo të shëndetshme, të pasura me ushqime që ofrojnë shumë sheqerna të shtuara dhe yndyrna trans. Sa duhet të matni kolesterolin tuaj? Kolesteroli i tepërt në gjak (hiperkolesterolemia), në veçanti LDL, përfaqëson një nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare (p.sh. angina pectoris, infarkt miokardi, goditje në tru, etj.), prandaj është mirë që gruaja në menopauzë, tashmë nga natyra. më i ekspozuar ndaj problemeve të zemrës dhe enëve të gjakut, nuk i kalon nivelet e treguara në tabelën e mëposhtme.

Kolesteroli total deri në 200 mg/dl Kolesteroli LDL deri në 160 mg/dl te personat pa rrezik kardiovaskular 130 mg/dl për ata me rrezik të ulët e barabartë me ose më pak se 100 mg/dl për ata që paraqesin rrezik të lartë më pak se 55 mg/dl për ata që kanë pësuar tashmë një ngjarje kardiovaskulare (p.sh. sulm në zemër, goditje në tru) Kolesteroli HDL jo më pak se 50 mg/dl Si të ulni kolesterolin Vlerat e larta të kolesterolit në gjak mund të kthehen në kufijtë normalë sipas udhëzimeve të mjekut tuaj, i cili mund të përshkruajë një dietë specifike ose terapi me barna për uljen e kolesterolit (që ulin kolesterolin).

Një dietë e ekuilibruar dhe një mënyrë jetese e shëndetshme dhe aktive mund të ndihmojnë shumë në mbajtjen e vlerave të triglicerideve dhe kolesterolit, veçanërisht LDL, brenda kufijve normalë; aq sa në format më të lehta ose më reaguese të hiperkolesterolemisë, një dietë adekuate mund të jetë terapia e vetme. Megjithatë, nëse mjeku juaj tashmë ka përshkruar një trajtim medikamentoz për uljen e kolesterolit, ndoshta sepse keni një prodhim endogjen më të lartë se normalja (siç ndodh me hiperkolesteroleminë familjare), dijeni se një dietë e mirë mund të rrisë efektivitetin e barnave ose suplementeve, duke ju lejuar të përmirësoni profilin tuaj të lipideve. Megjithatë, le të themi menjëherë se nuk ka ushqime që, më vete, mund të ulin kolesterolin.

 

 

Vlerat e LDL-së ulen për shkak të një sërë faktorësh ndërveprues: humbja e peshës (nëse keni kilogramë të tepërt), reduktimi i perimetrit të barkut (i lidhur ngushtë me yndyrën viscerale, më i rrezikshëm për shëndetin), ushtrimi i një aktiviteti të rregullt fizik dhe, sigurisht, një dietë e shëndetshme, e cila kufizon veçanërisht yndyrnat e hidrogjenizuara dhe sheqernat e shtuara (pasi ato shndërrohen në depozita yndyrore nëse trupi nuk i përdor). Pra, në kuadrin e një stili jetese të shëndetshëm, mund të themi se disa ushqime mund t’ju ndihmojnë të ulni vlerat e larta të kolesterolit dhe triglicerideve, si p.sh. Fruta të freskëta (dy racione në ditë) dhe perime të stinës (tre ose më shumë racione në ditë, të papërpunuara dhe të ziera), pasi ato ofrojnë sasi të shkëlqyera vitaminash, antioksidantësh dhe fibrash, lëndë ushqyese që reduktojnë rrezikun e përgjithshëm kardiovaskular. Bishtajat, si bizelet, fasulet, qiqrat, thjerrëzat etj., të hahen dy deri në katër herë në javë si pjatë kryesore – jo si pjatë anësore! – ose si një pjatë e vetme nëse shoqërohet me makarona ose oriz, mundësisht miell integral (p.sh. makarona dhe fasule, oriz dhe bisi). Bishtajoret janë burim i proteinave bimore, ndaj duhet të hahen në mënyrë alternative me mish, peshk, vezë, qumësht Bishtajoret, drithërat, frutat dhe perimet përmbajnë shumë fibra, të cilat ndihmojnë në uljen e përthithjes së yndyrave dhe sheqernave të thjeshta.

Soja, si lakër ose fasule (edamame), ndihmon në luftimin e kolesterolit të lartë, plus ajo përmban izoflavone që mund të zbusin shumë simptoma të tjera dhe rreziqe shëndetësore që lidhen me menopauzën: Peshku, ndoshta duke favorizuar atë blu (p.sh. açuge ose açuge, sardelet, skumbri, etj.) dhe salmoni për përmbajtjen e tyre të lartë të yndyrave omega 3, të cilat ndihmojnë në rritjen e kolesterolit HDL (të mirën), përmirësojnë nivelet e triglicerideve dhe për këtë arsye mund të ulin. rrezikun e përgjithshëm kardiovaskular.

Frutat e thata si arrat, bajamet, lajthitë dhe farat si farat e lirit, farat e lulediellit etj., pasi janë burime natyrale të omega 3. Kushtojini vëmendje vetëm sasive: një grusht (20-30 g) fruta të thata është më se e mjaftueshme në ditë, pasi është veçanërisht kalorike. Vajra bimore të pangopura ose mono të pangopura, të tilla si vaj ulliri ekstra i virgjër, vaj liri, vaj orizi ose vajra me një farë (p.sh. soje, luledielli, misër, kikirikë, etj.), për t’u preferuar mbi të gjitha erëzat e tjera (gjalpë, margarinë, etj.). ). Ujë, mundësisht jo i gazuar, të paktën 1.5-2 litra në ditë. Nëse e keni të vështirë të pini shumë ujë, mund të pini edhe çajra ose infuzione bimore për sa kohë që nuk janë të ëmbëlsuar.

 

 

Lexoni dhe shkarkoni falas këtë dietë për të marrë listën e plotë të ushqimeve të rekomanduara dhe jo të rekomanduara në rast të kolesterolit të lartë. Kolesteroli në ushqim Siç u përmend në kapitullin 3, është e mundur të reduktohen nivelet e larta të kolesterolit dhe triglicerideve me ndihmën e një diete të larmishme dhe të ekuilibruar. Megjithatë, shpesh besohet se është thelbësore të shmangni disa ushqime pasi ato janë të larta në kolesterol, si disa mishra, mish të pjekur dhe djathëra. Përgjithësisht, përmbajtja e yndyrës në ushqim shoqërohet gjithmonë me kolesterolin, ose në çdo rast mendohet se ai ushqim rrit nivelet e tij në gjak.

Është një besim i zakonshëm që kolesteroli gjendet vetëm në ushqimet “yndyrore”, veçanërisht ato me shumë yndyra të ngopura. Përkundrazi, gjendet edhe tek ato “të holla”, sepse kolesteroli është pjesë e pazëvendësueshme e qelizave tona. Një shembull domethënës është sasia e kolesterolit që përmban dy ushqime pothuajse gjithmonë e pranishme në dietën e italianëve.

Gjoksi i pulës në përgjithësi njihet si një ushqim “i papastër”, në fakt një porcion i gjirit të papërpunuar (një pjatë e dytë prej 100 g) sjell rreth 1 gram yndyrë dhe 60 mg kolesterol, ndërsa një pjesë djathi i vjetëruar (50 g) ka rreth 15 g yndyrë dhe rreth 50 mg kolesterol. Prandaj, mund të nxjerrim lehtësisht se sasia e kolesterolit që përmban një ushqim nuk është në përpjesëtim me përmbajtjen e tij të yndyrës.

Për sa i përket djathrave, atëherë, zakonisht mendohet se përmbajnë vetëm yndyrna të ngopura, por nuk është kështu. Në varësi të proceseve të ndryshme, te djathrat gjejmë të dyja yndyrat (të ngopura dhe të pangopura),yndyrna të ngopura, por edhe 28% mono të pangopura (si ato të vajit të ullirit) dhe rreth 4% të poliunsaturuara (si ato të peshkut apo arrave). Për më tepër, ky djathë siguron sasinë më të madhe të kalciumit nga ata që konsumohen zakonisht, një mineral thelbësor për gratë në menopauzë që janë më të ekspozuara ndaj rrezikut të osteoporozës, si dhe proteina me një vlerë të lartë biologjike (me 9 aminoacidet thelbësore).

 

 

Vitamina shumë të rëndësishme për shëndetin si B2 dhe B12 dhe antioksidantë si zinku, seleni dhe vitamina A. Nisur ndaj atyre me kolesterol dhe trigliceride të larta dhe gjithashtu ndaj atyre me hipertension arterial. Së fundi, yndyrnat e ngopura në qumësht janë shumë të ndryshme nga ato të mishit dhe prodhojnë efekte të ndryshme në trup. A ke ditur atë? Ne e kemi shpjeguar në këtë artikull. Sa kolesterol mund të merrni në ditë? Një marrje adekuate e kolesterolit nuk konsiderohet, në vetvete, një faktor i rëndësishëm në rrezikun kardiovaskular, kjo ndodh sepse sasia e kolesterolit të marrë nga ushqimi rregullon atë të prodhuar nga mëlçia jonë (prodhimi endogjen).

Nga ana tjetër, është shumë e rëndësishme që raporti ndërmjet energjisë së futur dhe konsumuar (balanca e energjisë) të jetë në ekuilibër pasi, kur ky raport pëson ndryshime (futet më shumë energji sesa përdoret), është një nga shkaqet më të zakonshme të shtim në peshë. Në përgjithësi, një dietë mesatare prej 2000 kcal në ditë (këtu mund të llogarisni tuajën falas), për shembull, nuk duhet të sigurojë më shumë se 250-300 mg / dl kolesterol në ditë. Një grua në menopauzë, megjithatë, duhet të marrë pak më pak kalori se normalja, të kufizojë disa ushqime dhe të preferojë të tjera, si proteinat fisnike, omega 3 dhe kalcium.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here