Sistemi imunitar: cilat janë mënyrat më të mira për ta forcuar atë?

0
147

Fillimisht, le të fillojmë me BAZAT: le të hamë perime të stinës, të flemë mjaftueshëm dhe të kujdesemi për sferën tonë emocionale për të reduktuar stresin.

Këshilla praktike shumë e rëndësishme: ne hapim gjithmonë dritaret, çdo mëngjes dhe çdo pasdite: të lejojmë ajër të pastër dhe dritë në shtëpitë tona. Në dimër, me radiatorë të ndezur, është mirë të përdorni edhe një lagështues, i cili pastron ajrin dhe rregullon lagështinë e dhomave.

Ndihma të vogla për imunitetin vijnë edhe nga ushqime të tilla si:

mjaltë e papërpunuar dhe xhenxhefil, për t’i shtuar çajrave tuaj bimor, për funksionin e tyre antiviral dhe antibakterial
> Farat e borzilokut, sherebelës, hudhrës dhe koprës: le t’i shtojmë në recetat tona, sallatat, humusin

> çaji jeshil dhe çaji i zi, të cilët përkatësisht përmbajnë flavonoide dhe polifenole, të dobishme për të na mbrojtur nga gripi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here