Vuani nga fryrjet e barkut? Këtu janë ushqimet e lehta për t’ju ndihmuar të reduktoni inflamacionin

0
209

A ndjeni bark të fryrë dhe parehati të vazhdueshme në bark? Disa ditë të një diete të lehtë detoksifikimi me ushqime mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni shqetësimin gastrointestinal. Zbuloni përbërësit dhe recetat për të shëruar stomakun dhe zorrët e irrituara.

Kur keni një bark të fryrë, është e natyrshme të ndiheni jo rehat: tretja ngadalësohet, mund të ndjeni dhimbje barku dhe madje edhe zorrët bëhen më të ngadalta.

Nëse shqetësimi është i rëndë, zgjidhja më e thjeshtë dhe më e drejtpërdrejtë për të kuruar një sistem të irrituar tretës është ushqimi!

Një dietë detoksike e pasur me përbërës të freskët, natyralë dhe të lehtë është hapi i parë për të filluar pastrimin e sistemit tretës. Dhe pse të mos përfitoni nga rasti për një riedukim ushqimor?

 

Në këtë artikull, do te ju tregoj një listë me përbërës ushqyes, të shijshëm dhe lehtësisht të tretshëm për të krijuar receta të thjeshta, të shpejta dhe shumë të shëndetshme! Para se të filloni, është shumë e rëndësishme që të jeni të vetëdijshëm për ushqimet ndaj të cilave keni një alergji ose intolerancë të mundshme. Dhe është gjithmonë e këshillueshme që të konsultoheni me një mjek për gjendjen tuaj të tretjes.

Ushqime të lehta: si ndihmojnë në shfryrjen e sistemit tretës
Duket paksa e qartë se ushqimi mund të ndihmojë në “shfryrjen” e sistemit të tretjes, por jo të gjithë e dinë se cilat ushqime janë më të përshtatshmet për të trajtuar këtë lloj problemi. Ka përbërës të lehtë dhe të lehtë për t’u tretur, të pasur me veti anti-inflamatore dhe antioksidante që mund të pastrojnë stomakun dhe zorrët, duke reduktuar kështu inflamacionin dhe shqetësimin e barkut.

Baza kryesore e një diete të shëndetshme duhet të vijë nga drithërat, zhardhokët, perimet dhe frutat, të cilat në shumicën e tyre janë ushqime të freskëta dhe të përpunuara lehtë dhe për këtë arsye pa konservues si kripa dhe sheqernat e shtuara, të cilat janë ndër shkaqet e mbajtjes. dhe inflamacion të sistemit të tretjes. Disa ushqime janë më efektive në detoksifikimin e tretjes se të tjerat: është e rëndësishme të dini të zgjidhni mirë dhe të krijoni një dietë sa të pasur aq edhe të tretshme.

Duhet të kujtojmë rëndësinë e faktit që të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm se cilat janë zonat e tij më të ndjeshme dhe cilat ushqime janë më të tretshme për trupin e tyre. Është gjithmonë e rëndësishme të bëni teste graduale dhe t’i kushtoni vëmendje reagimeve të trupit tuaj. Nëse edhe pas eliminimit të disa llojeve të ushqimeve nga dieta juaj e zakonshme ndjeni se ka ende siklet dhe ënjtje, është thelbësore të kërkoni mendimin e një mjeku të specializuar!

Cilat sëmundje mund të ndihmojnë në zbutjen e dietës detoksike?

* Papajtueshmëria dhe intoleranca me disa ushqime
* Gastriti
* Inflamacion i zorrëve
* Zorrë e irrituar

Cilat janë sasitë dhe frekuencat ideale të dietës detoksike?

Gjatë periudhës në të cilën jeni në dietë, është ideale të hani pjesë të vogla, ndoshta duke rritur shpeshtësinë e vakteve, në mënyrë që stomaku të mbetet gjithmonë aktiv, por jo i lodhur. Mos harroni se tretja fillon në gojë dhe për këtë arsye të gjitha vaktet duhet të hahen me qetësi, duke u përtypur ngadalë.

Aktiviteti mendor gjithashtu ka rëndësi në këtë moment: kur hani, për shembull, shmangni ngritjen në këmbë, shikimin e programeve televizive që janë shumë intensive, dëgjoni muzikë me zë të lartë … sepse kjo mund t’ju shqetësojë mendjen dhe ta bëjë vaktin tuaj më pak të vetëdijshëm dhe për rrjedhojë më të rëndë.