Zbuloni disa kura natyrale për uljen e kolesterolit pa përdorur ilaçe

0
1459

Trajtimet natyrale ose komplementare për sëmundjet e zemrës shpesh kanë për qëllim kontrollin e niveleve të kolesterolit, presionin e ulët të gjakut dhe përmirësimin e shëndetit të zemrës. Në mënyrë tipike, hulumtimi për trajtime të tilla është i kufizuar, krahasuar me trajtimet mjekësore konvencionale.

Pak produkte natyrale janë provuar klinikisht për të ulur kolesterolin. Në fakt nuk ka dëshmi se terapitë alternative ose bimore ulin rrezikun e dështimit të zemrës. Megjithatë, shumë njerëz kanë përjetuar pakëz sukses me trajtimet alternative. Disa suplemente për zvogëlimin e kolesterolit dhe kurat natyrale mund të jenë të dobishme. Para se të provoni ndonjë trajtim alternativ, flisni me mjekun tuaj për të përcaktuar nëse është e sigurt për ju.

Përbërësit e disa terapive alternative mund të ndërhyjnë në medikamente të caktuara ose të kenë efekte anësore të dëmshme.

-Astragalus
Astragalus është një barishte e përdorur për të mbështetur sistemin imunitar në mjekësinë tradicionale kineze. Ajo ka veti antibakteriale dhe anti-inflamatore. Konsiderohet të jetë një “adaptogjen”. Kjo do të thotë se besohet të mbrojë trupin nga streset e ndryshme.

-Murrizi
Murrizi është një shkurre që lidhet me trëndafilin. Manaferrat, gjethet dhe lulet e saj janë përdorur për problemet e zemrës që nga koha e Perandorisë Romake. Disa studime kanë treguar që bima mund të jetë një trajtim efektiv për forma të buta të dështimit të zemrës. Megjithatë, rezultatet e hulumtimeve janë konfliktuale. Nuk ka prova të mjaftueshme shkencore për të ditur nëse murrizi është efektiv për problemet e tjera në zemër.

-Farat e lirit
Farat e lirit vijnë nga bima e lirit. Të dyja si farat dhe vaji i lirit përmbajnë nivele të larta të acidit alfa-linolenik (ALA). Ky është një acid yndyror omega-3 që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes së zemrës. Studimi mbi përfitimet e farave të lirit për shëndetin e zemrës ka dhënë rezultate të përziera. Disa studime sugjerojnë se përgatitjet e farave të lirit mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit, veçanërisht në mesin e njerëzve me nivele të larta kolesteroli dhe gratë postmenopauzë.

-Peshku me acide yndyrore omega-3
Acidet yndyrore Omega-3 gjenden gjithashtu në vajrat e peshkut dhe në peshk. Salmon, ton, troftë liqeni, harengë, sardele dhe peshq të tjerë yndyrorë janë burime veçanërisht të pasura.

Ekspertët kanë kohë që besojnë se acidet yndyrore omega-3 në peshk ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të vdekjes nga sëmundjet e zemrës. Studimet më të fundit sugjerojnë se nutrientët e tjerë në peshk, ose një kombinim i atyre ushqyesve dhe acideve yndyrore omega-3, mund të ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës suaj. Konsumimi i një ose dy porcioneve të peshkut yndyror në javë mund të ulë shanset tuaa për të vdekur nga një atak në zemër.

-Hudhra
Hudhra është një “ llampë” e ngrënshme që është përdorur si një përbërës gatimi dhe ilaç për mijëra vjet. Mund të hahet e papërpunuar ose e gatuar. Është gjithashtu në dispozicion në formë suplementi, si një kapsulë ose tabletë. Disa studime sugjerojnë se hudhra mund të ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut, në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak dhe në ngadalësimin e progresit të aterosklerozës.

Megjithatë, si shumë terapi alternative, studimet kanë dhënë rezultate të përziera. Për shembull, disa studime kanë treguar se marrja e hudhrave për një deri në tre muaj ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak. Megjithatë, një studim i financuar  për sigurinë dhe efektivitetin e tre përgatitjeve të hudhrave nuk gjeti efekt afatgjatë në kolesterolin e gjakut.

-Oriz i kuq maja
Oriz i kuq maja është një ilaç tradicional kinez dhe përbërës gatimi. Është bërë duke kultivuar oriz të kuq me maja. Disa produkte të orizit të kuq maja përmbajnë sasi të konsiderueshme të monakolinës K e orizit të kuq maja që përmbajnë këtë substancë mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak.

= Ushqimi dhe ndryshimet e jetesës
Ju gjithashtu mund të adoptoni zakone të shëndetshme jetese për të ndihmuar në menaxhimin e niveleve të kolesterolit në gjak. Për shembull:
-Ndaloni duhanin
-Humbni peshën e tepërt
-Ushtrohuni shumicën e ditëve të javës.
-Hani ushqime të shëndetshme për zemrën, duke përfshirë ushqime të pasura me fibra të tretshme dhe acide yndyrore omega-3.
-Kufizoni konsumin tuaj të ushqimeve të larta në yndyrna të ngopura.
-Eliminoni yndyrnat trans nga dietat tuaja.
-Pini alkool në moderim.
-Ndërmerrni hapa për të reduktuar stresin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here