Cilat jane 15 ushqimet me permbajtje Zinku me te larte?

0
68

1. Fara kungulli
2. Farat e kërpit
3. Pulë

4. Kos
5. Spinaqi
6. Mish vici organik

7. Kakao pluhur
8. Kefir
9. Bajame
10. Thjerrëzat
11. Avokado

12. Mish Qengji
13. Djath Rikota
14. Shqeme
15. Kërpudha

Bërja e ndryshimeve në dietën tuaj është një nga strategjitë më të mira për të mbështetur shëndetin tuaj imunitar. Kjo është për shkak se disa vitamina, minerale, komponime dhe ushqime mund të ndihmojnë në mbështetjen e sistemit tuaj imunitar.

Merrni zink. Në përgjithësi, zinku mbështet funksionet e shëndetshme të sistemit imunitar dhe luan një rol vendimtar në mirëqenien e përgjithshme. Por, trupi ynë nuk prodhon zink – kjo është arsyeja pse është thelbësore të hamë ushqime të pasura me zink. Së bashku me ngrënien e këtyre ushqimeve, ju mund të shtoni një shtesë zinku në rutinën tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here