Keni degjuar per “Kombucha-n”?

0
58

Kombucha është një pije e përftuar nga fermentimi i çajit të ëmbël jeshil ose të zi, i cili ndodh përmes një mase të ngurtë makroskopike të quajtur “SCOBY” ose thjesht “kultura kombucha”, e cila duket si një kërpudhe.

“SCOBY” do të thotë “kultura simbiotike e baktereve dhe majave”, e paçmueshme për krijimin e vitaminave B, enzimave, acidit acetik, acidit glukonik dhe laktik dhe një morie probiotikësh të mrekullueshëm!

Kombucha ekziston prej mijëra vitesh, veçanërisht në Azi, ku quhet: “Eliksiri i pavdekshëm i shëndetit”. Për shkak se është i fermentuar, ju merrni miliarda probiotikë të fuqishëm në sistemin tuaj kur e pini. Kombucha vjen nga çaji i zi dhe/ose jeshil, uji dhe sheqeri.

Shijen e saj? Është një pije e gazuar, e ëmbël dhe e thartë, pak pikante.

Kombucha ka aftësinë të:

 

  • Detoksifikon mëlçinë
  •  Rrit energjinë
  •  Përmirëson tretjen
  •  Forconi sistemin imunitar
  • Promovoni humbjen e peshës
  • Përmirëson disponimin

Redukton ankthin dhe depresionin

Në një studim të botuar në Journal of Medicinal Food 2014, studiuesit nga Universiteti i Letonisë deklaruan se kombucha: “mund të veprojë në mënyrë efikase për ruajtjen dhe rikuperimin e shëndetit falë katër vetive kryesore: detoksifikimi, antioksidimi, fuqitë energjike. dhe promovimi i imunitetit. përmirësim”.

Kombucha është një pije e fermentuar probiotike, e cila na garanton disa përfitime të pabesueshme:

> detoksifikimi
> rritja e energjisë
> tretje
> forcimi i imunitetit
> humbje peshe

Kombucha është një pije e fermentuar probiotike, e cila na garanton disa përfitime të pabesueshme:

> detoksifikim, veçanërisht në favor të mëlçisë dhe si një ndihmë në luftimin e kërpudhave dhe baktereve patogjene, për shembull ato të candida

> rritje e energjisë, pasi është një gjallërues i fuqishëm që ka efekte në formimin e hekurit dhe vitaminave B në trupin tonë.

> tretje, falë niveleve të larta të acidit, probiotikëve dhe enzimave të gjalla, veçanërisht e dobishme nëse vuani nga çdo lloj çrregullimi tretës si rrjedhje e zorrëve, sëmundja e zorrës së irrituar, sëmundja celiac, alergjitë ushqimore

> rrit imunitetin, pasi është i pasur në mënyrë natyrale me antioksidantë dhe probiotikë që forcojnë sistemin imunitar

> humbje peshe, falë faktit se mund të përmirësojë dhe përshpejtojë metabolizmin, duke përfshirë tretjen dhe thithjen më të mirë të lëndëve ushqyese

SI PËRGATITET?

Përbërësit:

> 5 thasë me çaj të zi ose jeshil pa aromë
> sheqer kallami i grimcuar organik (rreth 100 gram për litër çaj)
> ujë të filtruar ose burimi
> Kombucha (në një proporcion që varion nga 5 në 10% të vëllimit të çajit)

Le të përgatisim çajin dhe ta ëmbëlsojmë, në raport me sasinë e ujit që përdorim.
Lëreni të ftohet dhe më pas transferojeni në një enë të madhe qelqi me grykë të gjerë.

Shtojmë kombucha SCOBY dhe mbulojmë kavanozin me një leckë të pastër dhe një llastik për ta siguruar. Pëlhura përdoret për të kaluar oksigjenin dhe për të parandaluar dioksidin e karbonit që të fryjë enën.

SCOBY është aktiv nëse noton.

E lëmë çajin të qëndrojë 7-14 ditë.
Sa më shumë të kemi dëshirë të thartë, aq më shumë duhet të fermentohet.

Sa herë që përgatisim një kombucha, formohet një tjetër SCOBY: kur pija të jetë gati, hiqeni nga kavanoza dhe lëreni pak mënjanë për fermentimin e mëpasshëm.

Pija në fund hidhet në një shishe të mbyllur dhe mbahet në frigorifer.
Megjithatë, tapa duhet të hapet herë pas here, pikërisht për të shmangur grumbullimin e dioksidit të karbonit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here