Pse proteina është e rëndësishme në dietë?

0
54

Kur ndjekim një dietë specifike, nuk duhet t’i kushtojmë rëndësi vetëm kalorive, sheqerit, kripës. Ne gjithashtu duhet të marrim mjaftueshëm proteina, e cila luan një rol kyç në krijimin dhe mirëmbajtjen e çdo qelize në trupin tonë.

Kërkesa për proteina ndryshon pasi çdo person ka nevoja specifike sipas zakoneve dhe stilit të jetesës (p.sh. Sport).

Pra, çdo ditë duhet të marrim sasinë e duhur, sepse:

✅ Proteina është një bllok i rëndësishëm ndërtimi i kockave, muskujve, kërcit dhe lëkurës
✅ Proteinat përdoren për të ndërtuar dhe riparuar indet
✅ Qelizat e kuqe të gjakut përmbajnë një përbërës proteinik që mbart oksigjen në të gjithë trupin

✅ Rreth gjysma e proteinave dietike që konsumoni çdo ditë shkon për të prodhuar enzima që ndihmojnë në tretjen e ushqimit
✅ Proteinat luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e hormoneve
✅ Proteinat kanë një veprim diuretik që ju lejon të eliminoni lëngjet e tepërta.

Proteina gjithashtu na ndihmon të qëndrojmë në formë: në fakt, ngrënia e ushqimeve me shumë proteina ka shumë përfitime për fitnesin. Është shumë e rëndësishme shpërndarja e kuotës së proteinave gjatë gjithë ditës.

Në fakt, proteinat na lejojnë të përshpejtojmë rikuperimin pas ushtrimeve fizike, të zvogëlojmë humbjen e tonit të muskujve, të ndërtojmë masë të dobët muskulore, të frenojmë urinë dhe për këtë arsye të mbajmë një peshë të shëndetshme.

Mos kini frikë nga proteinat! Në fakt, të kombinuara me fibra, në fakt, ato na ngopin më gjatë: kjo ndihmon për të mbajtur peshën poshtë, ndërkohë që ushqen qelizat tona me lëndët ushqyese të duhura për të cilat u nevojiten.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here