Të gjitha sëmundjet që kuron çaji nga lëvozhgët e qepës…

0
252

Të gjitha sëmundjet që kuron çaji nga lëvozhgët e qepës

Nëse lëvozhgët e qepës i keni hedhur pasi keni gatuar, keni bërë gabim! Shtresa e jashtme e tyre është e pasur me një pigment të njohur si kuercetinë.

Ky pigment mban rrugët e gjakut të pastra, ul tensionin e lartë dhe trajton pagjumësinë.
Gjithashtu Kuercetin që gjendet tek lëvozhgët e qepëve shkatërron radikalet e lira.

Lëvozhgët e qepëve janë gjithashtu të pasura me antioksidantë, me fibra që luftojnë kancerin, mykun dhe pastron zorrën e trashë.

Çaji i përgatitur nga lëvozhget e qepës ( hedhim ujë të nxehtë dhe e lëmë 15 minuta, më pas e kullojmë dhe e pijmë para darkës)

Lufton edhe këto sëmundje:
Sëmundjet kardiovaskulare,
Sëmundjet e sistemit tretës,

Diabeti i tipit 2,
Mbipesha

Çaji i qepës nuk është i rekomandueshëm për gratë shtatzënë dhe ato lehonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here