Trajtime natyrale për një tiroide të ngadaltë…

0
744

Hipotiroidizmi do të kërkojë mjekim të rregullt për të menaxhuar simptomat dhe për të parandaluar shfaqjen e komplikimeve, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të bëni asgjë përveç mjekimit.

Ka disa trajtime natyrale që mund të merrni së bashku me ilaçet me recetë për të ndihmuar në zbutjen e simptomave tuaja.

Ngrënia e një diete me ushqime të plota të pasura me lëndë ushqyese është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit optimal. Shmangni ushqimet shumë të përpunuara, sheqerin e rafinuar, perimet krucifere, sojen, glutenin, alkoolin dhe kafenë.

Hani shumë zarzavate, perime, fruta, drithëra pa gluten, arra, fara, vezë, peshk dhe mish. Zgjidhni organike sa herë që është e mundur.

Vajrat e peshkut
Vajrat e peshkut janë kritike për funksionin e trurit dhe tiroides, kështu që marrja e një suplementi të vajit të peshkut çdo ditë mund të ndihmojë me simptomat e hipotiroidizmit, megjithëse nuk mund ta kurojë vetë gjendjen. Suplementet e vajit të peshkut omega-3 lidhen me një rrezik më të ulët të simptomave të tiroides.

Aktiviteti fizik
Aktibiteti fizik është një mënyrë e shkëlqyer për të menaxhuar stresin, është lidhur me uljen e depresionit dhe në përgjithësi është fantastike për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Meqenëse shtimi në peshë është shpesh një nga treguesit e parë të hipotiroidizmit, stërvitja mund të ndihmojë në kthimin e kësaj simptome dhe shpesh përmirëson disponimin tuaj të përgjithshëm. Mund të ndihmojë gjithashtu me plogështinë e lidhur me hipotiroidizmin.

Ushqime të pasura me antioksidantë
Dihet përgjithësisht se ushqimet e ngarkuara me antioksidantë janë të mira për ju, por nëse keni hipotiroidizëm është edhe më e rëndësishme që të merrni sa më shumë prej tyre në dietën tuaj të përditshme. Stresi oksidativ është një gjendje e rritjes së inflamacionit të shoqëruar me hipotiroidizëm dhe antioksidantët ndihmojnë në luftimin e tij, duke ju mbajtur në formën më të mirë të mundshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here