A duhet t’i ruani mollët në frigorifer?

0
133

Mollet jane frutat qe çdo familje duhet te mbaje ne shtepi, duke qene se “nje molle mban larg mjekun”, ne duhet t’i konsumojme çdo dite.

Por pse duhet t’i mbani mollet ne frigorifer dhe jo ne kuzhine?

Mollet duhen mbajtur ne frigorifer, pasi duke qendruar aty i rezistojne me shume prishjes. Ne temperature dhome, mollet zgjasin nje jave, por nese i mbani fresket ne frigorifer ata mund te qendrojne deri ne dy muaj.

Jo vetem kaq, por reduktohet edhe numri i baktereve.

Ju duhet te tregoni kujdes me mollet. Mos i mbani bashke me frutat e tjera, pasi leshojne etilen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here