Njihuni me ushqimet qe shkatojne stres dhe nervozizem

0
336

Shpesh ndodh qe nuk jemi te vetedijshem per sasine dhe çka jemi duke ngrene. Por cilet jane “ngacmuesit” e organizmit dhe çfare  ndodh ne trup pas konsumimit te tyre?

Shmangni kripen

Sasia e rritur e kripes se konsumuar bllokon gjendrat qe prodhojne adrenaline, e cila ju ofron energji shtese. Do te jeni nervoz, te lodhur dhe perseri shume shpejt te uritur.

Shmangni sheqerin

Marrja e tepruar e sheqerit shkakton renien e perqendrimit, rrahjet e shpejtuara te zemres, harresen, madje edhe veshtiresi me shikimin por edhe agresivitet.

Ushqimet djegese

Ushqimet qe e pershpejtojne organizmin, sikur xhenxhefili apo speci, jane te mira, por nese merren me mase. Pas marrjes se ushqimit djeges organizmi fiton energji te re dhe ate e perzien me stresin, pra e rrit edhe me shume. Perveç kesaj, ushqimi djeges shkakton pagjumesi, keshtu qe mos gaboni te hani ne mbremje para fjetjes.

 

Pijet e gazuara

Kombinimi i kafeines dhe sheqerit dhe i ngjyrave artificiale paraqet grumbullimin e stresit “ne shishe”! Disa decilitra te pijes se ftohte, e cila do t’ju freskoje per shkurtazi, do te beje qe sheqeri “te vrapoje” neper gjak, do te ndalet ne pankreas, barku do “te shokohet” nga ftohja, ndersa ju ne shume pak kohe do te jeni hiperaktiv.

Mishi i kuq

Perberesit e mishi te viçit dhe mishrave te ngjashem rrisin nivelin e norepinefrines, qe jane te lidhur me rritjen e ankthit dhe stresit.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here