8 Përbërës Natyral për Rritjen dhe Trashjen e Flokëve

0
1088

Flokët luajnë një rol shumë të rëndësishëm në jetën e shumicës së njerëzve dhe për shkak të një larmie arsyesh dhe këto ndikojnë si burrat ashtu edhe gratë.

2% e popullsisë së botës do të përjetojnë humbje të flokëve ose alopeci në një moment në jetën e tyre. Duke marrë parasysh që përbërësit natyralë kanë veti të shkëlqyera për shëndetin dhe përdorimin kozmetik, ne po ju sjellim një listë të bimëve dhe vajrave që mund t’ju ndihmojnë të arrini atë flokë të bukur, të lezetshëm që dëshironi.

Ekstrakt çaji jeshil

Përveçse ka shumë përfitime të tjera shëndetësore, çaji jeshil gjithashtu mund të ndihmojë në rritjen e flokëve tuaj. Një studim me minj tregoi se pirja e ekstraktit nga çaji jeshil nxiti ndjeshëm rritjen e flokëve pas 6 muajsh. Nëse po planifikoni të rritni flokët, pirja e rregullt e çajit mund të rrisë shanset tuaj për të pasur flokë më të shëndetshëm.

Luleradhiqja

Luleradhiqja është një bimë që përmban minerale, vitamina dhe ka veti anti-inflamatore që luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen e flokëve. Nëse jeni duke kërkuar flokë të shëndetshëm, ekziston një recetë që mund t’ju ndihmojë për këtë.

  • Vendosni një qese çaji me çaj rrënjë luleradhiqe në ujë të nxehtë për 10 minuta
  • Zieni 2 lugë fara lini në ujë për 5 minuta
  • Pas zierjes, hiqni farën e lirit nga uji dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë. Lëreni të ftohet.
  • Në një shishe, bashkoni çajin luleradhiqe, ujin e farës së lirit dhe një lugë gjelle lëng limoni.
  • Trazojini mirë.
  • Pasi të keni larë dhe trajtuar flokët, hidhni këtë përzierje në skalpin tuaj dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta me një mbështjellëse në flokët tuaj, dhe më pas shpëlajini.

Aloe vera

Aloe vera është një tjetër bimë tradicionale që është bërë e famshme për përfitimet e saj të shumta për lëkurën dhe për vetitë e saj shëruese. Aloe mund të largojë mbetjet nga produktet e tjera dhe vajrat e tepërta nga flokët tuaj. Është e butë dhe përmban vitamina që mund të ndikojnë në rritjen e flokëve dhe parandalimin e rënies së flokëve.

Mund të përgatisni edhe një krem hidratues për flokët aloe vera. Në një shishe, shtoni një filxhan ujë dhe gjysmë filxhani lëng aloe vera. Shkundeni mirë dhe spërkateni në flokët tuaj përpara se të bëni stilimin.

Vaj mente

©Depositphotos.com

Mentja është një bimë e shkëlqyeshme për çaj dhe ka erë të shkëlqyeshme. Një studim tregon se vaji i mentes mund të jetë gjithashtu një alternativë për të ndihmuar në rritjen e flokëve duke nxitur qarkullimin në lëkurën e kokës tuaj. Ajo që pak njerëz dinë është se vaji i mentes duhet të hollohet në vaj jojoba ose fara rrushi me cilësi të mirë. Raporti duhet të jetë 6 pika vaj menteje në një lugë çaji vaji jojoba. Përziejeni dhe më pas aplikojeni atë në rrënjë.

Vaj rozmarine

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Rozmarina, përveç përdorimit të saj për gatim, gjithashtu ka një veti interesante për të nxitur rritjen e flokëve. Vaji i rozmarinës, kur u krahasua me trajtimin standard për rënien e flokëve, shfaqi të njëjtat rezultate pas 6 muajsh. Si një vaj esencial, 10 deri në 12 pika vaj rozmarine gjithashtu duhet të hollohen në shampon tuaj. Përdoreni atë çdo ditë për të arritur flokë të plotë dhe të shëndetshëm.

Lëng qepësh

©Depositphotos.com

A ju duket e çuditshme lëngu i qepës? Mund të tingëllojë e çuditshme, por në fakt është efektiv për parandalimin e rënies së flokëve. Në një studim ku pjesëmarrësit përdorën lëng qepë të papërpunuar, u zbulua se flokët reaguan me një proces ri-rritje.

Për të bërë lëng qepësh, ndiqni këto udhëzime:

  • Qëroni një qepë dhe priteni në copa të vogla.
  • Duke përdorur një shtrydhëse frutash ose një blender, nxirrni lëngun prej saj. Përdorni një napë nëse është e nevojshme.
  • Vendosni lëngun e qepës në skalpin e kokës tuaj.
  • Nëse jeni kurioz për këtë, aplikimi i lëngut të qepës dy herë në ditë në flokët tuaj për rreth 6 javë mund t’ju japë rezultate të ngjashme.

Vaj kokosi

©Depositphotos.com

Vaji i kokosit është një tjetër përbërës me funksione shumëpërdoruese. Nga gatimi në hidratues, vaji i kokosit është i shkëlqyeshëm për flokët tuaj. Kur krahasohet me vajin mineral dhe vajin e lulediellit, vaji i kokosit është i vetmi që zvogëlon dëmtimin e flokëve nëse përdoret si një produkt pastrimi para larjes dhe pas larjes.

Mund të provoni të aplikoni vaj kokosi para se të lani flokët ose pasi t’i keni larë, si një mënyrë për t’i zbutur ato. Nëse dëshironi flokë të shëndetshëm, të gjatë, vaji i kokosit është një domosdoshmëri absolute!

Vaj livando

© Shutterstock.com

Vaji i livandos jo vetëm që është i shkëlqyeshëm për krijimin e një ambienti qetësues, por gjithashtu performon shumë mirë kur aplikohet për rritjen e flokëve. Një studim tregoi se vaji i holluar i livandos, kur u aplikua në flokë një herë në ditë për rreth 4 javë, rezultoi në flokë më të trashë dhe një numër më të lartë të gjëndrave të flokëve.

Për shkak se ai është një vaj esencial, ai gjithmonë duhet të hollohet me një vaj tjetër bartës të tillë si jojoba, apo edhe shampon tuaj, dhe pastaj të aplikohet në rrënjët e flokëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here