Bima çudibërëse që ul kolesterolin, pastron veshkat dhe jep energji

0
3475

Për cfarë është e mirë cikorja?
Një bimë e zakonshme e cila shpesh keqkuptohet, cikorja i takon familjes së lulediellit dhe të margaritarëve të quajtur Asteraceae, kushërinjtë e afërt me marulet dhe dandelionet. Çikorja (Cichorium intybus) bën pjesë në familjen e barishteve të cilat gjejnë përdorim të rëndësishëm në kuzhinë, por mbi të gjitha vlen edhe barishte mjekësore.

Ekzistojnë versione të gjera dhe me gjethe të përdredhura, ndonjëherë të njohura si endive (cichorium endive) dhe escarole. Gjethet e jashtme të cikores janë të gjelbërta dhe mund të jenë të hidhura në shije, por brendësia e gjethes është diku te jeshile e hapur dhe me shije më të butë

Përfitimet shëndetësore të cikores
Ka akoma dyshime se si një person i vetëm mund të gëlltisë një pjesë cikoreje në një të ulur, por profili ushqimor tregon se cilat do të ishin përfitimet nga një filxhan i vetëm. Prsh rreth 56 gramë siguron rreth 4% të vlerës ditore të fibrave, që ka një efekt natyral diuretik dhe laksativ në trup. Çikorja është bekuar me sasi të vogla të gati çdo vitaminë esenciale. Në 7% të vlerës ditore për secilin, seleni dhe mangani janë dy kryesoret.

E para ndihmon në rregullimin e hormoneve të tiroides dhe sistemit imunitar, ndërsa ky i fundit mbështet formimin e kockave të shëndetshme, indeve dhe hormoneve seksuale. Vitamina B6 (pyridoxine) mban nivelet normale të sheqerit në gjak dhe nervat. Kaliumi është thelbësor për funksionin optimal të veshkave, fosfori metabolizon proteinat, sheqer dhe kalcium, ndërsa vitamina C lufton infeksionin.

Rrënjët e çikores përmbajnë inulinë të pasuruar me oligosakaride, një element prebiotik jetësor i sistemit imunitar që stimulon rritjen dhe aktivitetin e probiotikëve, gjë që në anën tjetër përmirëson shëndetin e tretjes duke parandaluar in-balancën e florës së tretjes për të inkurajuar eliminimin e shëndetshëm.
Oligosakaridet janë të pranishme vetëm në disa burime: qumështi i gjirit, qepët, hudhrat, bishtajoret dhe bananet.

Duke pasur kaq shumë lëndë ushqyese në rrënjë, nuk është çudi që gjethet e cikoreve gjithashtu të posedojnë veti shëruese, si dhe të shtojnë një aromë të butë në sallata.
Ata janë të ulëta në kalori dhe një burim i mirë i fibrave, kaliumit, vitaminave C dhe B9, shumë të ngjashme me rrënjët.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here