Diabeti dhe alkooli…disa këshilla të vogla

0
182

Njerëzit me diabet zakonisht janë shumë të vetëdijshëm se si ushqimet e ndryshme ndikojnë në nivelin sheqerin në gjak, por ende kanë pyetje për alkoolin.

Kur është fjala nëse është e sigurt të pini një koktej ose dy kur keni diabet, përgjigja është “kjo varet”.

Kur keni diabet (tipi 1 ose tipi 2), ju mësoni se si ushqime të ndryshme ndikojnë në nivelin e sheqerit në gjak. Ju mund të keni vënë re, për shembull, se një pjesë e vogël e haribove shkaktojnë që glukoza të arrijë në nivele të larta fluturojë ndërsa një mollë me gjalpë badiava shkakton që ajo të dalë jashtë.

Alkooli, si të gjitha gjërat që vendosim në trupin tonë, ndikon në nivelin e sheqerit në gjak, prandaj është e rëndësishme të kuptojmë se si funksionon, kur është e sigurt dhe kur mund të jetë më mirë ta anashkaloni.

Kur pini alkol, me shpejtësi lëviz nga stomaku në rrjedhën e gjakut dhe metabolizohet nga mëlcia. Një pije alkolike e cila është 147 ml verë ose shampanjë, 354 ml birrë ose 44 ml të pijeve të tjera alkolike- metabolizohet nga mëlcia për rreth 2 orë.

Kur pini alkool më shpejt se sa mëlçia juaj është në gjendje ta metabolizojë atë (më shumë se një pije për dy orë), lëvizja e tepërt shkon në pjesë të tjera të trupit, duke përfshirë edhe trurin.

Njerëzit me diabet duhet të shqetësohen më shumë sesa thjesht kapjen e një lëvizjeje.
Mëlçia luan një rol në rregullimin e sheqerit në gjak; nëse jeni në një mjekim me diabet, si sulfonilureat (glipizide, glyburide) ose insulinë, pirja e alkoolit mund të devijojë përpjekjet e mëlçisë për të rregulluar sheqerin në gjak, duke shkaktuar që ajo të bjerë në nivele të rrezikshme.

Për të përcaktuar nëse është e sigurt apo jo pirja e alkoolit, “American Diabetes Association” sugjeron të parashtrimin e tri pyetjeve themelore:

A është diabeti juaj nën kontroll? Me fjalë të tjera, a janë nivelet e sheqerit në gjak në norma normale gjatë gjithë ditës?
– A keni ndërlikime të diabetit të cilat mund të përkeqësohen duke konsumuar alkool, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, hipertensionin ose neuropati (dëmtim nervor)?
– A jeni i vetëdijshëm se pirja e alkoolit mund të ulë nivelin e sheqerit në gjak?
Konsultohuni me mjekun për t’i dhënë përgjigje këtyre pyetjeve.

Nëse ju japin dritën jeshile për të konsumuar alkol, kijini parasysh dhe këto këshilla:
1. Pini me moderim. Kjo do të thotë një koktejl në ditë për femrat, dy në ditë për meshkujt.
2. Shmangi pirjen e shumtë, e cila definohet për 4 gota për femrat dhe 5 gota për meshkujt brenda dy orëve sipas “National Institute of Alcohol Abuse and Alcoholism”.
3.Praktikoni pirjen në mënyrë të kujdesshme. Shijoni një gotë verë, birre dhe koktejl. Dhe qëndroni të hidratuar me ujë dhe me pije të tjera jo-alkolike pa sheqer pasi keni shijuar koktejlin.

4. Mos pini me një stomak bosh. Të hani ushqim ndërkohë që pini mund të ngadalësoni absorbimin e alkolit në rrjedhën e gjakut. Akoma dhe më mirë, zgjidhni ushqime të cilat ndahen vetë më ngadalë nga trupi, si karbohidratet e pasura në fibra, protein dhe yndyrnat e shëndetshme.
5. Mos shpenzoni “kalori ushqimi” në alkol. Nëse ndiqni një plan ushqimor, mos e lini ushqimin për të “akomoduar” alkolin. Dhe konsideroni planifikimin e vakteve nëse po shkoni të pini, pasi alkoli mund të ndikojë në mbajtjen e një diete të shëndetshme.

6. Monitoroni glukozën në gjak përpara, gjatë apo pasi të pini alkoli, dhe sidomos përpara se të shkoni në shtrat. Alkoli mund të ndikojë në nivelet e sheqerit në gjak për 24 orë. Merrni një dozë të shpejtë të burimeve të glukozës si rrushi i thatë në rast se vëreni se nivelet janë shumë të ulëta.
7. Mos përzieni alkolin dhe aktivitetin. Kini parasysh, ushtrimet mund të shkaktojnë që nivelet e sheqerit në gjak të bien në mënyrë të konsiderueshme, kështu që ju mund të merrni një efekt të amplifikuar ndërkohë që pini e qëndroni aktivë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here